Wielkie pieniądze na zieleń

Grodzisk Maz.

Grodzisk Mazowiecki może otrzymać blisko 6 mln zł na rozwój terenów zielonych w całym mieście. – Te pieniądze są praktycznie pewne – zaznacza burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Rewitalizacja Parku Skarbków, Stawów Goliana czy modernizacja Stawów Walczewskiego to jedne z najważniejszych inwestycji w tereny zielone w Grodzisku. Choć w przypadku tych ostatnich prace trwają w najlepsze, to władze miasta znalazły już kolejne miejsca do zagospodarowania pod zieleń. Lista lokalizacji jest dość długa, więc inwestycja będzie kosztowna. 

Jednak Grodzisk nie martwi się o pieniądze, bo najpewniej otrzyma je z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach działania „Poprawa jakości środowiska miejskiego”. Mowa o kwocie 5,7 mln zł. – Póki co jesteśmy na szóstej pozycji na liście rankingowej, a środki trafią do projektów z pierwszych 12 pozycji. Te pieniądze są już praktycznie pewne. Za te środki stworzymy trzy nowe parki i zagospodarujemy pasy zieleni przy drogach. To coś, co wizualnie uatrakcyjni miasto. Blisko sześć milionów to ogromne pieniądze – podkreśla Grzegorz Benedykciński.

Zapytaliśmy grodziskiego burmistrza na jakie inwestycje zostaną przeznaczone pieniądze z dofinansowania. Na liście znalazł się m.in. park przy ul. Jaśminowej. – Temat związany ze stworzeniem na tym osiedlu miejsca zieleni ciągnie się od dawna. Początkowo chcieliśmy sprzedać ten teren, później planowaliśmy wybudować tam dom komunalny. Mieszkańcy zwrócili się do nas z prośbą, by nie budować tam kolejnego bloku. Odstąpiliśmy od tego pomysłu i teraz będziemy tworzyć tam park – mówi nam Grzegorz Benedykciński. – Sporo będziemy też robić na Osiedlu Kopernika oraz przy ulicach Narutowicza, Królewskiej, Sienkiewicza czy Dalekiej. Zaplanowaliśmy kilka przedsięwzięć w Łąkach. Lista jest długa – podkreśla. 

A co znajdzie się w parku przy Jaśminowej? Będą alejki, przy których staną ławeczki. Dla najmłodszych mieszkańców zaplanowano plac zabaw. Nie zabraknie miejsca na spacery z czworonogami. Teren zostanie oświetlony. To nie koniec. Kolejny teren, który w ramach projektu zyska nowe oblicze, to plac u zbiegu ul. Łowczej i Górnej. Zostanie tu przywrócona funkcja rekreacyjna, będzie to miejsce stworzone z myślą o najmłodszych. Dzieci do dyspozycji będą miały „zielony labirynt” – teren parku zostanie obsadzony małymi krzewami w taki sposób, by stworzyły one ściany, 
a w środku labiryntu nie zabraknie niespodzianek. Oprócz placu zabaw maluchy znajdą tam ciekawe gry terenowe, dzięki którym będą mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek przyrodniczych. „Poznaj drzewa”, „Owady. Przyjaciele i wrogowie”, „Ptasie zagadki” – to tylko niektóre z grier, które pojawią się w parku. 

Następne dwa miejsca do rekreacji i wypoczynku powstaną u zbiegu ulic Traugutta i Granicznej oraz przy ul. Bocianiej. W obu lokalizacjach powstaną skwery. Wiele wskazuje, że pierwsze prace ruszą w przyszłym roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.