Komorów w rękach konserwatora zabytków

Region

Gmina Michałowice otrzymała trzy pisma od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wynika z nich, że większość Komorowa została wpisana do rejestru zabytków.

Cała sprawa sięga 2008 roku. Wówczas konserwator zdecydował o wpisaniu do rejestru „historycznego układu urbanistycznego i zespołu budowlanego Miasta – Ogrodu Komorów, położonego w gminie Michałowice, w powiecie pruszkowskim, utworzonego przez sieć ulic, układ parcelacyjny i zabudowę”. Część mieszkańców, a także starostwo powiatu pruszkowskiego odwołało się od tej decyzji do drugiej instancji, czyli ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Ten uchylił decyzję MWKZ i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Po kilku miesiącach konserwator zabytków wydał w sprawie Komorowa trzy decyzje, które praktycznie niczym nie różnią się od wcześniejszej, uchylonej przez ministra.

Wpisanie układu urbanistycznego większości Komorowa oraz wielu budynków spowoduje, że o każdym remoncie czy modernizacji konserwator będzie musiał wiedzieć i będzie musiał wydać zgodę. To wydłuży proces inwestycyjny. – W tej okolicy planujemy przebudowę skrzyżowania ul. Komorowskiej z Brzozową na granicy Komorowa. Kto wie, czy konserwator nie będzie robił problemów – zastanawia się Sławomir Walendowski z wydziału inwestycji i drogownictwa starostwa powiatu pruszkowskiego.

– Mieszkańcy Komorowa będą się odwoływać, bo znowu konserwator wydał decyzję bez porozumienia z nimi – dodał Walendowski, który jednocześnie jest przewodniczącym Rady Gminy Michałowice.

Forma wydania i przekazania decyzji nie podoba się także wójtowi Krzysztofowi Grabce. – Urząd nie jest stroną w tej sprawie. Dziwi mnie, że decyzja przyszła do nas, a nie do mieszkańców. Miałem dylemat, czy wywieszać te pisma, bo konserwator nawet nie dołączył listu przewodniego. Wywiesiłem jednak decyzje, aby nie być posądzonym, że trzymam to dla siebie – tłumaczy wójt.

Pisma od konserwatora trafiły do gablot urzędu gminy 12 maja. W środę upłynął zatem termin składania odwołań od tych decyzji. Od rzecznik MWKZ, Moniki Dziekan dowiedzieliśmy się, że w czwartek rano zostały zarejestrowane odwołania od prywatnych właścicieli. Ciąg dalszy pewnie nastąpi.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.