Ważne spotkanie w sprawie CPK

Baranów

Władze gminy Baranów spotkały się w Ministerstwie Rozwoju z Mikołajem Wildem, pełnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Są nowe informacje w sprawie budowy tego ogromnego obiektu.

Początkowo mówiono o Centralnym Porcie Lotniczym, ale ostatnie słowo zastąpiło wyrażenie „Komunikacyjny”. Bo w grę wchodzi nie tylko wybudowanie samego lotniska… Ale po kolei.

– Głównym tematem spotkania było omówienie spraw związanych z zamiarem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. Z uzyskanych od pełnomocnika informacji wynika, iż realizacja tego przedsięwzięcia jest obecnie w fazie wstępnej, przed akceptacją rady ministrów – poinformował Andrzej Kolek, wójt gminy Baranów. 

CPK ma powstać na terenie pomiędzy drogą krajową nr 50 a drogą wojewódzką nr 579. Samo lotnisko wraz z niezbędną infrastrukturą ma zająć ok. 3 tys. hektarów. Wraz z początkiem 2018 roku rozpoczną się prace związane z przygotowanie koncepcji, a warto tutaj podkreślić, że trzeba będzie opracować co najmniej dwa alternatywne warianty usytuowania inwestycji. 

– Ponieważ prace nad przygotowaniem ww. wariantów dopiero się rozpoczną, na tę chwilę nie mam możliwości wskazania żadnych konkretnych lokalizacji. Wiadomo jedynie, że szczegółowe postępowanie lokalizacyjne ma być zakończone do września 2019 roku – podaje wójt Kolek.

Przygotowanie dokumentacji budowlanej zajmie kolejne dwa lata. Kiedy rozpocznie się budowa? Według planów w 2021 r. i zakończy się w ciągu 6 lat. Ale CPK to nie tylko lotnisko. Rząd chce wybudować Kolej Dużych Prędkości jadącą ze stolicy do Łodzi z wykorzystaniem połączenia do Centralnej Magistrali Kolejowej. Ma powstać też odcinek łączący trasę kolejową Warszawa – Poznań z linią Warszawa – Skierniewice. 

Poniżej prezentujemy mapkę i ogólny zarys rozpatrywanego terenu pod budowę lotniska – ok. 11,4 tys. hektarów. Jest on zaznaczony kolorem jasnozielonym i otoczony pomarańczową linią ciągłą. Mapę w dużej rozdzielczości pobierzecie tutaj

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.