Warszawa: 120 tys. wiernych zebrało się na pl. Piłsudskiego

Region

Ponad 120 tys. osób zebrało się na pl. Piłsudskiego w Warszawie, aby uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych ks. Jerzego Popiełuszki. Msza św. rozpoczęła się o godz. 11.

Uroczysta msza św. podczas której ks. Jerzy Popiełuszko zostanie ogłoszony błogosławionym rozpoczęła się w niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Mszy przewodniczy delegat papieża Benedykta XVI – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Angelo Amato, który także wygłosi homilię.

Mszę koncelebruje około 100 biskupów i 1600 kapłanów z kapłanów z kraju i zagranicy.
Obecna jest matka ks. Jerzego Marianna Popiełuszko, która przed rozpoczęciem mszy św. poprowadziła modlitwę różańcową. Na uroczystości przyjechało ponad 3000 księży, obecny jest kard. Wiliam Levada prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Przybyli m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie: Sejmu Bronisław Komorowski i Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, b. premier Tadeusz Mazowiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący PE Jerzy Buzek.

Odczytany zostanie list apostolski Benedykta XVI o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie relikwie nowego błogosławionego zostaną wniesione w uroczystej procesji, będzie także odsłonięty obraz z jego wizerunkiem.

Na pl. Piłsudskiego obecnych jest około 250 tys. osób. Wśród nich znajdują się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele innych wyznań, samorządowcy, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele ruchów i organizacji katolickich, „Solidarności”, wojsko i policja.

Po mszy odbędzie się kilkugodzinna procesja z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwunastokilometrowa trasa wiedzie od pl. Piłsudskiego – Traktem Królewskim – do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach relikwie i obraz beatyfikacyjny namalowany przez lubelskiego artystę Zbigniewa Kotyłło będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii.

Pierwszy odcinek prowadzić będzie bp Piotr Jarecki, drugi – bp Tadeusz Pikus, trzeci – ks. Maciej Zieliński, a czwarty – abp Kazimierz Nycz. Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godz. 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią i wprowadzeniem relikwii do Panteonu Wielkich Polaków. W przyszłości relikwie będą umieszczone w jednej z czterech kaplic górnego kościoła – w kaplicy męczenników.

W rejonie placu umiejscowiono kilka punktów medycznych z lekarzami i ratownikami, a także łóżkami oraz kilkanaście karetek i 80 ratowników. Zabezpieczenie medyczne i ratownicze będzie zapewnione również na trasie procesji z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W godz. 14-18 zamykane będą ulice na trasie procesji: Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, Belwederska, Gagarina (jezdnia południowa), Czerniakowska (jezdnia zachodnia) od Gagarina, Powsińska, Wiertnicza, Przyczółkowa (jezdnia zachodnia) i Klimczoka. Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godz. 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią.

840 dziennikarzy z 40 krajów relacjonuje uroczystości beatyfikacyjne

Uroczystość relacjonują liczne media, akredytowało się 840 dziennikarzy z Polski i 40 z zagranicy.

Barwne chorągiewki, ludowe stroje, transparenty „Solidarności”, biało-czerwone flagi są widoczne w zgromadzonym na Pl. Piłsudskiego wielotysięcznym tłumie pielgrzymów z różnych regionów Polski i z zagranicy.

Według policji tuż przed godz. 11 na placu było ponad 120 tys. ludzi. Do Warszawy wjechało ok. 1000 autokarów z pielgrzymami.

Na placu jest gorąco, ludzie chronią się parasolami, harcerze rozdają wodę.

Na uroczystość beatyfikacyjną przybyła też m.in. grupa ok. 40 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Halemba” z Rudy Śląskiej – ubrani w czarne stroje górnicze, w czapkach z zielonymi piórami, przed godz. 11 oczekiwali na wprowadzenie do sektora na Krakowskim Przedmieściu. Nieopodal miejsce znalazło ok. stu górali z Rabki ze Związku Podhalan w Polsce. Ich kolorowe stroje przyciągnęły uwagę dwóch turystów z Japonii.

„Nie słyszeliśmy wcześniej o ks. Popiełuszce; przyjechaliśmy do Warszawy na trzy dni i jesteśmy zaskoczeni tym, co tu się dzieje. Chcemy uczestniczyć w tym wydarzeniu” – powiedział PAP 41-letni Naohiko Otsuka z miasta Nara w Japonii.

Uwagę zwraca też grupa kilkudziesięciu mężczyzn w kapeluszach z kolorowymi piórkami i długich czarnych pelerynach. „Jesteśmy rycerzami Kolumba, zaangażowanymi w działania naszych parafii. Przyjechaliśmy z Arizony w USA, najpierw byliśmy na pielgrzymce w Piekarach, teraz przybyliśmy na mszę beatyfikacyjną ks. Popiełuszki” – powiedział PAP Tom Kalisz.

O godzinie 11 rozpoczyna się msza beatyfikacyjna ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności i duszpasterza służby zdrowia zamordowanego przez SB 19 października 1984 roku. Na mszę beatyfikacyjną diecezje z całej Polski zamówiły 200 tysięcy kart wstępu; wielu pielgrzymów przybywa też bez takich kart.

Pielgrzymi trzymają transparenty z podobizną ks. Jerzego Popiełuszki i jego słowami „zło dobrem zwyciężaj”. Słowa te znajdują się także nad ołtarzem, na którym będzie sprawowana msza św. W uroczystości weźmie udział kilkaset pocztów sztandarowych, które przechodzą na Plac Piłsudskiego od Krakowskiego Przedmieścia i Ogrodu Saskiego.

„To taka uroczystość, że nie można na niej nie być” – powiedziała PAP kolejarka ze Słupska, która do Warszawy przyjechała wraz ze swoim związkiem. „To, że jesteśmy tutaj świadczy o tym, że jeszcze nie całkiem pogubiliśmy się” – powiedział PAP Krzysztof, który na Pl. Piłsudskiego zmierzał wraz z żoną. „Dzisiaj nieważne jest kto będzie w sektorze dla VIP, ale ważne kto będzie poza nim” – powiedział PAP. Dodał, że znał osobiście ks. Popiełuszkę, ale – jak powiedział – „dzisiaj to już nie ma znaczenia”. „Znaczenie ma tylko to, co będzie na Placu” – podkreślił.

„Jestem tutaj, bo mialam duży szacunek dla tego księdza, dla tamtych czasów” – powiedziała PAP Kasia z Łodzi. Dodała, że „utożsamia się z tym, co robił”. W pobliżu jednego z sektorow stali też ubrani w niebieskie stroje członkowie Archikonfraterni Literackiej. Wspominali, że jeden z ich
domów znajduje się przy parafii św. Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie ks. Popiełuszko odprawiał swoją ostatnią mszę św.

Papież: ofiara ks. Popiełuszki to znak zwycięstwa dobra nad złem

Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem – powiedział w niedzielę o ks. Jerzym Popiełuszce Benedykt XVI na zakończenie mszy w Nikozji na Cyprze.

Papież powiedział po polsku: „Serdeczne pozdrowienie kieruję do Kościoła w Polsce, który dziś raduje się wyniesieniem na ołtarze księdza Jerzego Popiełuszki”.

„Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Niech jego przykład i wstawiennictwo budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych”- dodał Benedykt XVI.

Na pl. Piłsudskiego przybywają pielgrzymi

Wielu pielgrzymów jechało na mszę beatyfikacyjną ks. Jerzego Popiełuszki w
nocy, z odległych od Warszawy miast i wsi. Według policji, ok. godz. 7 na placu Piłsudskiego było ok. tysiąca osób, ale z minuty na minutę jest ich coraz więcej.

Ci, którzy są już na pl. Piłsudskiego, szukają swoich sektorów – pomagają im w tym m.in. harcerze, żołnierze i policjanci. Wiele osób niesie ze sobą transparenty z hasłem ks. Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj”. Z plecaków pielgrzymów wystają karimaty, wielu niesie składane krzesełka.

Sektory powoli zapełniają się ludźmi, ale wielu przyjezdnych zajęło też miejsce w pobliskim parku. Przed wystawionym tu telebimem stoją krzesełka, na których siedzą pielgrzymi m.in. z Piły. „Przyjechaliśmy o 4 rano do Warszawy. Autokar został na parkingu przy stacji metra, czekaliśmy tam do godz. 5, bo wtedy ruszyło metro i jesteśmy tu od godziny” – powiedziała PAP 25-letnia Magda.

Większość osób przybyła do Warszawy w ramach zorganizowanych grup pielgrzymkowych z parafii. Przy galerii Zachęta w góralskich chustach siedzą panie Zofia i Helena z Zakopanego. „Wyruszyliśmy zorganizowaną grupą z parafii o północy, dojechaliśmy godzinę temu. Autokar stanął pod Pałacem Kultury i Nauki” – powiedziały PAP.

W okolicach pl. Piłsudskiego swoje stoiska rozstawili handlarze. Na pl. Bankowym chorągiewki okolicznościowe i biało-czerwone można kupić za 10 zł, przypinki z podobizną ks. Jerzego kosztują 5 zł.

Msza beatyfikacyjna ks. Jerzego Popiełuszki rozpocznie się o godz. 11. Będzie jej przewodniczył delegat papieża Benedykta XVI abp Angelo Amato.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.