Wandale w statystykach KSP i SM

Region

Niszczenie mienia to prawdziwa plaga. W ubiegłym roku w Warszawie i okolicach odnotowano kilka tysięcy tego typu przestępstw. Łączna wartość  strat z tego tytułu w komunikacji miejskiej (przewoźnicy – TW, MZA, MW i SKM) oraz podmiejskiej (pociągi KM) wyniosła kilka milionów złotych. Za tę kwotę można byłoby  kupić nowoczesne autobusy i tramwaje  lub wyremontować kilka składów KM.

Wandale dewastują pojazdy – wybijają okna, kradną lub uszkadzają kasowniki, niszczą fotele i inne elementy wyposażenia, pokrywają szyby oraz ściany tramwajów i autobusów trudno usuwalnymi nalepkami i graffiti. Niszczą także wiaty przystankowe – słupki, rozkłady jazdy, szyby i ławeczki.

Jak wynika ze statystyk Komendy Stołecznej Policji, w 2009 r., w środkach komunikacji miejskiej (tramwajach, autobusach, metrze, pociągach), na przystankach, pętlach oraz dworcach odnotowano łącznie prawie 3700 przestępstw o charakterze kryminalnym (czyli 10 przestępstw dziennie). Przeważały kradzieże (ponad 3 tys.), w tym kradzieże kieszonkowe;  zdarzały się także bójki i pobicia, rozboje, przypadki posługiwania się podrobionymi dokumentami i niszczenia mienia.

Straż Miejska, od lipca do końca grudnia 2009 roku,  odnotowała 1480 zdarzeń w samej komunikacji miejskiej, z czego 60 dotyczyło dewastacji przystanków oraz środków komunikacji miejskiej. Strażnicy interweniowali 36 razy w związku z nielegalnym rozklejaniem i umieszczaniem plakatów na przystankach oraz 27 razy z powodu  zaśmiecania przystanków komunikacji miejskiej. Natomiast 73 interwencje dotyczyły zakłócania porządku przez pasażerów.

W I kwartale br. odnotowano 551 zdarzeń, z czego 163 zgłosili  telefoniczne mieszkańcy na numer 986. Strażnicy miejscy  podjęli 12 interwencji w związku z umieszczaniem nielegalnych reklam, 2 – w związku z umieszczaniem nieprzyzwoitych treści na przystankach i w pojazdach. Trzy razy interweniowali z powodu  zaśmiecania  przystanków i pojazdów a 18 razy – w związku z dewastacjami przystanków.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.