Walka o zmniejszenie janosikowego

Region

Słynne janosikowe to podatek, który duże bogatsze miasta płacą na rzecz tych biedniejszych. Warszawa musi ze swojej kasy oddawać miliard złotych, ograniczając własne inwestycje.

Idea wprowadzenia janowsikowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Bogatsze miasta dzięki przekazywaniu funduszy do budżetu wspomagają rozwój mniejszych gmin. Czasem zdarza się jednak, że wysokość tego podatku jest ogromna. Z tym problemem boryka się Warszawa, która na rzecz janoskowego przekazuje miliard złotych. Urzędnicy ze stołecznego ratusza alarmują, że z powodu tak wysokich opłat miasto musi rezygnować z bardzo wielu niezbędnych inwestycji.

Obecnie Związek Stowarzyszeń Praskich chce złożyć obywatelski projekt ustawy zmieniający zasadę naliczania janosikowego. Aby projekt mógł trafić do sejmu trzeba żebrać 100 tys. podpisów.

Nowa ustawa miałaby zmienić ogólny charakter janosikowego. Obecnie pieniądze są przekazywane, jako ogólna subwencja. Po wprowadzeniu nowej ustawy fundusze miałyby być przekazywane, jako datacja na konkretne cele. Teraz pieniądze z subwencji mogą zostać przekazane np. na podwyżki płac władz gminy. ZSP chce, aby środki trafiały do samorządów, które przedstawiłyby projekt ich wydatkowania. Wnioski oceniane byłyby przez specjalna komisję. Cala procedura przypominałaby konkursy na dotacje unijne. Ten pomysł pozytywnie ocenili również niektórzy eksperci.

Przekształcenie janosikowego z subwencji ogólnej na dotację celową to nie pierwszy projekt zmiany ustawy. Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego wyszła z propozycją, by janosikowe nie przekraczało więcej niż 30 proc. dochodów województwa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy