Walka o ścieżki rowerowe

Region

Miłośnicy jazdy na rowerze walczą o wybudowanie ścieżek rowerowych, które mogłyby stać się alternatywą dla drogi wojewódzkiej nr 719. Chodzi o połączenie Grodziska Mazowieckiego z Żyrardowem oraz Puszczy Mariańskiej z Kamionem.

Droga wojewódzka nr 719 przebiega przez powiaty: pruszkowski, grodziski i żyrardowski. Niestety, brak między nimi połączenia rowerowego. Cykliści mają do dyspozycji jezdnię, na której panuje duże natężenie ruchu. Nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Dlatego miłośnicy rowerów postanowili zawalczyć aby sytuacja uległa zmianie.

O sprawie pierwszy raz pisaliśmy w maju tego roku. Wtedy Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie zainicjowało akcję zbierania podpisów w sprawie wybudowania ścieżki rowerowej z Grodziska Mazowieckiego do Żyrardowa. Jej internetowa wersja została zamknięta. Skontaktowaliśmy się z towarzystwem cyklistów i sprawdziliśmy co dzieje się w temacie. – Cały czas kontynuujemy naszą inicjatywę. Petycja została oficjalnie przekazana 7 września do marszałka województwa mazowieckego. Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, a według nowych przepisów petycja powinna zostać rozpatrzona nie później niż trzy miesiące od dnia złożenia – mówi Tadeusz Murzyn, prezes Towarzystwa Cyklistów w Jaktorowie. I dodaje: – Sami osobiście zebraliśmy ponad 2,1 tys. podpisów, natomiast za pomocą internetu kolejne 1 tys.

Rowerzyści będą walczyć dopóki sprawa nie zostanie załatwiona. Przedstawili również przykładowe rozwiązanie. – Zależy nam na tym aby nie wyprowadzali nas w pole. Temat nie jest trudny do wykonania, wystarczy tylko chcieć. Jezdnię można nieco poszerzyć, a w jej granicach po obydwu stronach wymalować linie ciągłe, które będą oddzielały rowery od samochodów. Nie trzeba tworzyć ciągów pieszo-rowerowych, które są niezbyt dobrym rozwiązaniem. Ich budowa związana jest m.in. z dużym kosztem czy problematycznym wykupem działek – mówi Murzyn.

Niedawno pojawiła się nowa inicjatywa. Mieszkańcy Żyrardowa apelują o wybudowanie ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr 719 na odcinku Żyrardów – Puszcza Mariańska – Kamion. Ciąg ten byłby przedłużeniem koncepcji ścieżki Grodzisk Mazowiecki – Żyrardów. Tutaj również w grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa. W ostatnich pięciu latach na wymienionym odcinku drogi doszło do 32 wypadków, w tym śmierć poniosły dwie osoby, a 18 zostało rannych.  

– Obecnie zbieramy podpisy pod petycją. Wspierają nas włodarze okolicznych miejscowości. Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Ten odcinek jest wyjątkowo niebezpieczny, co potwierdzają statystyki. Ponadto taka ścieżka ułatwiłaby dostęp do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajduje się wiele szlaków leśnych i rowerowych. Myślę, że takie rozwiązanie mogłoby być ciekawe nie tylko dla mieszkańców Żyrardowa, ale także Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego oraz okolic. Tak naprawdę w okolicy nie ma ciekawych terenów, gdzie można byłoby pojeździć rowerami w bliskim kontakcie z przepięknych terenów zielonych – mówi Grzegorz Capiga, zapalony rowerzysta i uczestnik akcji.

Petycję w tej sprawie można znaleźć tutaj. Póki co zebrano ponad 1,2 tys. podpisów. Inicjatorzy utworzyli także wydarzenie na facebooku, gdzie na bieżąco informują o przebiegu sprawy (dostępne tu).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.