Walczą o dofinansowanie na drzewa

Podkowa Leśna

Drzewa są ważnym elementem krajobrazu Podkowy Leśnej. Tworzą niepowtarzalny klimat, jednak w przypadku wielu z nich konieczna jest ich pielęgnacja. Miasto ubiega się o dofinansowanie na ten cel.

Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów, czyli Podkowa, Milanówek i Brwinów, opracowało strategię zieleni na swoim obszarze oraz inwentaryzację zasobów przyrodniczych. Na terenie Podkowy Leśnej znajduje się 425 drzew, które mają status pomnika przyrody. Są to m.in. brzoza brodawkowa. buk pospolity, sosna pospolita czy dąb szypułkowy. Przeprowadzenie inwentaryzacji pozwoliło na zebranie danych oraz ustalenie stanu drzew. Dzięki temu możliwe było dokonanie oceny ich kondycji.

Nie ulega wątpliwości, że o pomniki przyrody należy się troszczyć. W tym celu przygotowano zalecenia pielęgnacyjne, których zastosowanie pozwoli na właściwe zabezpieczenie drzewa. W Podkowie Leśnej wytypowano 196 pomników przyrody do pielęgnacji. Problem w tym, że część z nich znajduje się na terenach prywatnych. Miasto podjęło kroki, aby rozwiązać tę kwestię.

Podkowa chce pozyskać środki na pielęgnację drzew. – Urząd Miasta podjął starania o dofinansowanie prac pielęgnacyjnych pomników przyrody, do wszystkich właścicieli drzew na terenach prywatnych zostały wysłane zapytania – czy wyrażają zgodę na przeprowadzenie prac w obrębie ich posesji. Praktycznie wszyscy wyrazili zainteresowanie i zgodę, na pozostałe decyzje czekamy. Wniosek o dofinansowanie 196 drzew zostanie złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – informuje Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.