W obronie Barbary Jezierskiej

Region

Organizacje społeczne zapowiadają demonstrację w obronie Barbary Jezierskiej, byłego mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, odwołanej ze stanowiska pod koniec kwietnia przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Demonstracja ma odbyć się w czwartek 12 maja o godz. 16.00 pod gmachem Ministerstwa Kultury i Sztuki przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Równocześnie przygotowywany jest społeczny wniosek o odwołanie Jacka Kozłowskiego ze stanowiska wojewody.

Wojewoda odwołał Barbarę Jezierską 28 kwietnia. Uzyskał na to zgodę wiceministra kultury i generalnego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego. Jacek Kozłowski zarzucał Barbarze Jezierskiej m.in. brak współpracy. Przedstawiciele organizacji społecznych podkreślają jednak, że wiceminister Żuchowski w wypowiedzi dla mediów stwierdził, że wobec Jezierskiej żadnych merytorycznych zarzutów nie było.

W obronie pani konserwator stanęły 34 organizacje pozarządowe (m.in. Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Miasto-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza „Ład na Mazowszu”, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej), które wystosowały list do MKiDN z apelem o poparcie dla Barbary Jezierskiej. W liście podkreślono m.in. jej niezwykłe zaangażowanie w ochronę zabytków na Mazowszu oraz profesjonalizm i niezależność. Przedstawiciele organizacji społecznych są zdania, że zgoda ministerstwa na odwołanie przy tak jednoznacznym głosie społeczeństwa jest wyrazem lekceważącego stosunku władz do obywateli.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.