W Pruszkowie powstał Ruch Obrony Polskiej Samorządności

Pruszków

W środę w Pruszkowie powstał terenowy oddział Ruchu Obrony Polskiej Samorządności. W spotkaniu założycielskim brał udział marszałek województwa Adam Struzik.

To kolejna już inicjatywa będąca odpowiedzią na pomysł tzw. „wielkiej Warszawy”, czyli połączenia podwarszawskich gmin ze stolicą. – Dyskutowano na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą planowana zmiana granic i ustroju stolicy. Omówiono także aspekty prawne związane z ograniczaniem przez władze centralne kompetencji samorządów. Marszałek podkreślił, że jest zaniepokojony tym, że samorządom bez ich wiedzy i zgody odbierane są krok po kroku kolejne uprawnienia, co prowadzić może do ponownej centralizacji państwa i zaprzepaszczenia owoców reformy samorządowej wprowadzonej w Polsce po 1989 roku. Podczas spotkania Marszałek odczytał także deklarację przyjętą na konferencji samorządowej w Mateczniku Mazowsze w Karolinie – informuje Agnieszka Kuźmińska, radna powiatu pruszkowskiego, która stanęła na czele pruszkowskiego oddziału ROPS.

– W toku dyskusji przedstawiciele różnych szczebli samorządów, w tym obecni na spotkaniu włodarze Pruszkowa, Brwinowa, Michałowic i Nadarzyna oraz samorządowcy z Piastowa i Raszyna, uznali za konieczne podjęcie wspólnych i zdecydowanych działań, aby głos samorządów lokalnych był lepiej słyszalny i brany pod uwagę przez władze centralne w procesie stanowienia prawa, zgodnie z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego – dodała.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.