W „Potuliku” pojawiły się bobry

Pruszków

Wraz z bobrami pojawiły się problemy. Zwierzęta mocno zaznaczyły swoją obecność podgryzając dwa drzewa w pruszkowskim Parku Potulickich. – Jest to dla nas nowość, wcześniej nie dochodziło do takich zdarzeń – tłumaczą urzędnicy.

Nadgryzione drzewa jako pierwszy zauważył czytelnik Marcin, który podzielił się z nami tą informacją. Bobry obgryzły jedno z dwóch drzew niemal dookoła pnia. Jest to niebezpieczne zjawisko ponieważ osłabione drzewostany mogą ulec powaleniu. Nietrudno domyśleć się, że w takiej sytuacji może dojść nawet do tragedii.

Zazwyczaj bobry bytują w dzikich miejscach lub rezerwatach stąd ich obecność w centrum miasta to rzadkość. Czy to pierwszy taki przypadek w Pruszkowie? – W przeszłości pojawiały się pojedyncze informacje z podejrzeniami, że takie zwierzęta mogą znajdować się na terenie naszego miasta. Jednak nigdy wcześniej bobry nie zaznaczyły swojej obecności w tak mocny i widoczny sposób. W tej chwili jest to dla nas nowość – wyjaśnia Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie.

Bobry to zwierzęta objęte ochroną. Ich odławianie nie jest łatwe do zrealizowania ponadto wiąże się ze sporymi kosztami. Czy urzędnicy mają już plan działania? – Na bobry trudno znaleźć skuteczny sposób, odławianie nie jest łatwe ani tanie. Dodatkowo sprawę utrudnia to, że są one objęte ochroną. Cały czas zgłębiamy temat, nigdy wcześniej nie mieliśmy takich zdarzeń wobec tego nie posiadamy stosownego doświadczenia w postępowaniu z tymi zwierzętami. Jesteśmy w kontakcie z doświadczonymi osobami w tym temacie – wyjaśnia Jakubczak-Garczyńska. – W związku z ostatnimi wydarzeniami w Parku Potulickich, monitorujemy Pruszków w zakresie obecności tych zwierząt – ucina.

Natura rządzi się własnymi prawami. Dla bobrów nie ma znaczenia czy znajdują się w terenie zabudowanym czy też nie. Natomiast ważne są dla nich drzewa i zbiornik wodny. Obecnie zauważa się, że coraz więcej dzikich zwierząt zbliża się do centrów miast.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.