W niedzielę referendum w Baranowie

Region

W najbliższą niedzielę mieszkańcy gminy Baranów zagłosują w lokalnym referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli budowy gigantycznego lotniska na swoim terenie.

Na karcie do głosowania znajdą się dwa pytania: „Czy jesteś za lokalizacją CPK w gminie Baranów?” oraz „Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?”. Biorąc pod uwagę nastroje panujące wśród mieszkańców, spodziewana jest przytłaczająca większość odpowiedzi na „nie”. Zagadką pozostaje jednak frekwencja, czyli to, jak wiele osób weźmie udział w plebiscycie.

Zainteresowanie mieszkańców głosowaniem może okazać się kluczowe. Wiadomo już, że strona rządowa nie zamierza traktować wyników referendum jako wiążących. Jeśli jednak weźmie w nim udział większość mieszkańców gminy, będzie nieco trudniej pominąć ich głos w dalszych rozmowach o CPK.

Referendum w Baranowie rozpocznie się o godz. 7.00 w niedzielę (17 czerwca) i potrwa do godz. 21.00. Do tego momentu obowiązywać będzie cisza referendalna, czyli zakaz agitacji. Lista lokali wyborczych dostępna jest tu.

Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r. Zanim jednak się to stanie, zamieszkany teren o powierzchni 66 km kw. musi zostać wysiedlony.

Tyle oficjalnie. Nam udało się dotrzeć do schamtu przyszłego lotniska. Piszemy o nim tu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.