W Michałowicach też będzie referendum

Michałowice

W środowe popołudnie, na nadzwyczajnej sesji rady gminy zapadła decyzja o przeprowadzeniu w Michałowicach referendum w sprawie tzw. „wielkiej Warszawy”. Mieszkańcy pójdą głosować 4 czerwca.

Pytanie referendalne brzmi: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Michałowice?”. W uzasadnieniu radni z Michałowic przedstawiają swoje zarzuty do kontrowersyjnego projektu ustawy. – Ustawa ta budzi spore emocje i duży niepokój, ponieważ jest niedoprecyzowana, wątpliwości dotyczą przyjętych w projekcie rozwiązań prawnych i instytucjonalnych. Projekt nie precyzuje kwestii finansów i majątku „dołączanych” gmin, spraw podatkowych. Z przedstawionego projektu wynika, że gminom włączonym do aglomeracji warszawskiej zostaną ograniczone dotychczasowe kompetencje wynikające z ustawy o samorządzie gminnym, w tym m.in. w zakresie planowania przestrzennego, polityki społeczno-gospodarczej, transportu zbiorowego – zaznaczają.

Głosowanie odbędzie się 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. Ta sama data brana jest pod uwagę w Pruszkowie i Milanówku (gdzie trwa zbiórka podpisów pod obywatelskimi inicjatywami przeprowadzenia referendum), a także w Brwinowie (decyzję w tej sprawie radni podejmą na sesji po świętach) i w Podkowie Leśnej (w mieście-ogrodzie zebrano już wymaganą prawem liczbę podpisów).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.