W czerwcu referenda w sprawie „wielkiej Warszawy”

Region

Nie milkną echa kontrowersyjnego pomysłu włączenia podwarszawskich gmin do stolicy. W czerwcu referenda w tej sprawie mają odbyć się w Pruszkowie, Milanówku, Brwinowie, Podkowie Leśnej i Michałowicach.

Mieszkańcy gmin naszego regionu będą mieć okazję aby wyrazić swoją opinię przy urnach wyborczych. Jeśli wyniki będą podobne jak te w głosowaniu, które odbyło się już w Legionowie, gdzie 94 proc. uczestników referendum powiedziało „nie” połączeniu z Warszawą, przekaz dla pomysłodawców nowelizacji ustawy metropolitalnej może być miażdżący. Symboliczna ma być też data głosowania. Referenda planowane są na 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do sejmu i senatu z 1989 r.

Ustawa budzi emocje 
W minioną środę, 12 kwietnia, uchwałę o przeprowadzeniu referendum na nadzwyczajnej sesji przegłosowali radni Michałowic. – Ustawa ta budzi spore emocje i duży niepokój, ponieważ jest niedoprecyzowana, wątpliwości dotyczą przyjętych w projekcie rozwiązań prawnych i instytucjonalnych. Projekt nie precyzuje kwestii finansów i majątku „dołączanych” gmin, spraw podatkowych. Z przedstawionego projektu wynika, że gminom włączonym do aglomeracji warszawskiej zostaną ograniczone dotychczasowe kompetencje wynikające z ustawy o samorządzie gminnym, w tym m.in. w zakresie planowania przestrzennego, polityki społeczno-gospodarczej, transportu zbiorowego – zaznaczają w uzasadnieniu. 

W ich ślady mają pójść radni z Brwinowa, którzy pomysłem zajmą się na posiedzeniu tuż po świętach. – Przekazałem do rady projekt uchwały w tej sprawie, z dokładnie takim samym pytaniem jakie zadano mieszkańcom Legionowa, aby nie było sytuacji, że wojewoda mazowiecki ją uchyli. Szykujemy się na głosowanie 4 czerwca – mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

Zbiórka podpisów trwa
W Pruszkowie i Milanówku trwa zbiórka podpisów pod obywatelskimi inicjatywami przeprowadzenia referendum. – 21-osobowa grupa mieszkańców Milanówka złożyła do burmistrza miasta powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego objęła Miasto Milanówek?” Od tego momentu możliwe jest zbieranie podpisów mieszkańców Milanówka wpisanych do rejestru wyborców, popierających przeprowadzenie referendum gminnego – informuje urząd miasta-ogrodu. 
Pruszków już jest gotowy. – Musimy uzbierać wymagane 4500 podpisów, ale my chcemy zebrać ich więcej, ponieważ w trakcie weryfikacji może się okazać, że część jest źle wypełniona – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Udało nam się już zebrać 5000 podpisów i to wcześniej niż zakładaliśmy – zaznacza. 

Gdzie można szukać formularzy? Na terenie miasta podpisy zbierają ankieterzy, ale to nie wszystko. – Formularze można pobrać z biura rady miejskiej, wkrótce będą one dostępne także na stronie internetowej urzędu, można napisać też do mnie za pośrednictwem Facebooka podając adres mailowy i wtedy taki formularz prześlę – dodaje wiceprezydent Kurzela.

Sukces mieszkańców 
Najszybciej z obywatelską zbiórką wymaganych podpisów „uwinęła” się Podkowa Leśna.– To nas, mieszkańców, ogromny sukces. Zebraliśmy 1008 podpisów, czyli 31,7 proc. uprawnionych do głosowania. Ludzie garnęli się do podpisywania. Jednym słowem – nastąpiło pospolite ruszenie. Sprawą już zajęła się rada miasta, powołała jednogłośnie doraźną komisję, która zweryfikuje podpisy. Chcielibyśmy, aby referendum lokalne odbyło się 4 czerwca – mówił nam Jerzy Glasgall, pełnomocnik grupy inicjatywnej mieszkańców. 

Inicjatywę zbiórki podpisów zainicjowali też mieszkańcy Raszyna, ale na razie nie udało im się przekonać do pomysłu radnych. Wniosek o przeprowadzenie referendum prawdopodobnie zostanie rozpatrzony na najbliższej sesji, jednak trudno w tej chwili przewidzieć czy spotka się z aprobatą.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.