Uwielbiasz czekoladę? Dziś jest jej dzień!

Ważny Dzień

Kto z nas nie kocha czekolady... Ten przysmak towarzyszy nam od ponad 200 lat. Choć czekolada nie służy przecież tylko do jedzenia, wykorzystywana jest również do masażu, znajdziemy ją m.in. w mydłach lub w piwie. Dziś nawet osoby będące na najbardziej rygorystycznej diecie mogą sobie pozwolić na odrobinę słodkiej przyjemności, bowiem 12 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Czekolady!

Czekolada to nic innego jak wyrób cukierniczy stworzony z miazgi kakaowej, który w zależności od rodzaju łączy się z wszelakimi dodatkami. Jeżeli chcemy poznać historię czekolady to musimy cofnąć się do czasów Majów i Azteków. Ci pierwsi produkowali z nasion kakaowca napój o nazwie Xococalit. Był on wykorzystywany w czasie modłów. Natomiast Aztekowie rozdrabniali nasiona kakaowca i produkowali z nich zimny napój z kukurydzą, chili, miodem i wanilią.

Europa poznała nasiona kakaowca dzięki odkryciu Ameryki przez Kolumba. Przywiózł je do swojego rodzimego kontynentu, jednak nasiona nie zachwyciły dworcu. Dlaczego? Bo nie wiedzieli co z nimi zrobić… Dopiero w XVII w. stały się one popularne – roztarte nasiona mieszano z ciepłą wodą i cukrem. Rewolucja pojawiła się w 1828 r., gdy Casparus van Houten wynalazł metodę proszkowania nasion kakaowca. Jego syn Francis Fry połączył kakao, cukier i rozpuszczony tłuszcz kakaowy w taki sposób, że powstała pierwsza tabliczka czekolady.

Ale co najważniejsze, czekolada może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a to dlatego, że powoduje wydzielanie endorfin! Zatem gdy zjemy nieco czekolady poprawiamy sobie nastrój, a nawet łagodzimy ból. Pamiętajcie jednak, że dzienna dawka wynosi 50 g.

Warto też wiedzieć, że zwierzęta nie trafią czekolady. Między innymi dla psów i kotów zjedzenie czekolady może mieć przykre skutki zdrowotne.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.