Uważaj na kleszcze!

Region

Sanepid ostrzega przed kleszczami i apeluje o szczególną uwagę gdy przebywamy na spacerze w parku bądź lesie. Na kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe jest narażona każda osoba niezależnie od wieku. Zatem co zrobić aby uniknąć ukąszenia?

Jak informuje Państwowa Inspekcja Sanitarna z roku na rok obserwuje się wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i województwie mazowieckim. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na Mazowszu odnotowano 232 zachorowania na boreliozę oraz dwa przypadki kleszczowego zapalenia mózgu. To więcej niż w ubiegłym roku.

O tym jak bronić się przed kleszczami możemy przeczytasz na tej stronie internetowej: szczepkleszcz.pl. Jakie są główne zalecenia profilaktyczne? Przede wszystkim przed wycieczką do lasu bądź parku należy się odpowiednio ubrać. Przydadzą się koszule z długim rękawem, długie spodnie, zakryte buty oraz jakiekolwiek nakrycie głowy. Przed wyjściem warto zastosować odpowiednie środki odstraszające kleszcze, czyli takie, które zawierają dietylotoluamid lub permetrynę.

Ale co zrobić gdy ukąsił nas kleszcz? Po pierwsze: im wcześniej zostanie usunięty z naszego ciała tym lepiej. Tym samym zmniejszamy prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Każda z aptek dysponuje odpowiednim asortymentem i narzędziami do usuwania kleszczy. Ważne aby przy usuwaniu stworzenia nigdy nie łapać kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, istnieje ryzyko, że wciśniemy do swojego organizmu zainfekowany płyn, nie przekręcamy kleszcza i nie dusimy go masłem, wazeliną, lakierem do paznokci itd. Pamiętajmy również aby nie robić tego gołymi rękami! Jeśli nie jesteśmy pewni jak go usunąć, udajmy się na pogotowie.

Ale nie myślmy tylko o sobie. Pamiętajmy równiez o naszych czworonogach. Koty i psy są tak samo narażone na kleszcze jak ludzie.

Mapka zagrożeń opublikowana przez sanepid:

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.