Uważaj na kieszonkowców!

Region

Przedświąteczne zakupy to zazwyczaj zatłoczone centra handlowe oraz ogromna liczba osób skupionych wyłącznie na kupnie prezentów. Niestety takie sytuacje bardzo sprawnie wykorzystują złodzieje. Policjanci prowadzą akcję „Nie bądź karpiem – nie daj się złowić” wycelowaną przeciwko kieszonkowcom. Ale najlepiej uważajmy sami na siebie...

Trudno nie zauważyć, że przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia są już w zaawansowanej fazie. Pozostało nam zaledwie kilka dni, by sprawić najbliższym prezenty, czy też kupić potrzebne składniki na nasze świąteczne potrawy. Żeby plan wykonać w 100-tu procentach musimy wyruszyć w kierunku placówek handlowych i zmierzyć się z wieloma trudnościami. Ścisk i tłok to najgorsze z nich, nie tylko pod względem niedogodności, ale pułapek. Mianowicie w takich warunkach najlepiej odnajdują się… kieszonkowcy.

Jak się ustrzec? Nie jest łatwo. Amatorzy portfeli, torebek, telefonów i innych wartościowych przedmiotów nie wyróżniają się niczym szczególnym. Z pewnością w tłocznych miejscach odnajdą się znacznie lepiej niż kupujący. A warto pamiętać, że sama strata pieniędzy nie jest najgorszą sytuacją, gorzej gdy złodziej ma dostęp do naszych dokumentów, a w szczególności kart płatniczych. Trzeba pamiętać, by dokumenty jak najszybciej unieważnić, a wspomniane karty zablokować. 

Co jeszcze jest ważne? Torebki trzymajmy zawsze zamknięte i przed sobą, przed wyjściem na zakupy zabieramy tylko potrzebną ilość pieniędzy, nigdy nie pokazujemy zawartości portfela, nie nosimy go w tylnej kieszeni spodni, ani w zewnętrznych kieszeniach ubrania. Gdy wyruszamy np. we dwóje warto obserwować siebie na wzajem, bo ktoś inny może nas uprzedzić… Zachowajmy trzeźwy umysł i bądźmy spostrzegawczy. Co jakiś czas sprawdźmy czy wszystko nadal mamy przy sobie. To kilka zasad, które z pewnością pomogą nam ocalić swój dobytek. 

Tegoroczna policyjna akcja „Nie bądź karpiem – nie daj się złowić” potrwa do Wigilii. Funkcjonariusze będą prowadzić działania edukacyjne, prewencyjne i na płaszczyźnie wywiadowczej (polegającej głównie na prowadzeniu działań przez nieumundurowanych policjantów z sekcji do walki z kradzieżami kieszonkowymi. Ich zadaniem będzie zatrzymywanie na gorącym uczynku złodziei kieszonkowych operujących w rejonach centrów handlowych).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.