Uwaga na tzw. „wnuczków” i „kuzynów”

Region

Policjanci ponownie otrzymali sygnały, że pojawili się oszuści próbujący wyłudzać pieniądze od starszych, samotnie mieszkających osób. Fałszywi krewni kontaktują się telefonicznie ze swoją ofiarą, podając się za wnuka lub innych członków rodziny. Wykorzystując prostoduszność i łatwowierność starszych osób usiłują wyłudzić znaczne kwoty pieniędzy. Policja radzi, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów.

Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Jednym ze sposobów jest podanie się za członków rodziny. Cel jest jeden – okraść. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie przestrzegają przed kradzieżami dokonywanymi metodą „na wnuczka”. Mechanizm dokonania tego typu przestępstwa jest prosty.

Przestępca najpierw dzwoni do swojej przyszłej ofiary, przedstawiając się za wnuczkę, wnuczka lub dalszego krewnego. Na początku rozmowy przeprasza, że długo się nie kontaktował. Następnie informuje, że znalazł się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebuje „pożyczyć” znaczną sumę pieniędzy. Jako powód może podawać okazyjny zakup samochodu, potrzebę sfinansowania leczenia, kupno mieszkania itp. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, kiedy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie. Charakterystycznym elementem działania oszustów jest to, że w trakcie pierwszej rozmowy lub dzwoniąc ponownie informuje, iż nie będzie mógł przyjść po pieniądze osobiście. Tłumaczy, że po gotówkę przyjedzie jego znajomy lub znajoma. Osoba ta zostaje dokładnie opisana, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne, zmyślone. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Po odebraniu pieniędzy kontakt się urywa. Ofiara orientuje się, że została oszukana dopiero, w chwili kontaktu z prawdziwym krewnym, za którego podawał się oszust.

ZAPAMIĘTAJ!
Aby nie doszło do takiej sytuacji apelujemy:

* nie wierz w nagłe przypomnienie o sobie bliżej nieokreślonych przyjaciół czy członków rodziny
* poproś o numer telefonu do swojego rozmówcy
* skontaktuj się telefonicznie z tym członkiem rodziny, za którego podaje się rozmówca, aby sprawdzić jej wiarygodność i potwierdzić, czy faktycznie potrzebuje on wsparcia finansowego,
* jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko członkom rodziny, najlepiej w obecności innego członka rodziny lub bliskich znajomych.

NIE DAWAJMY GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM – ZNAJOMYM LUB KOLEGOM NASZEGO KREWNEGO.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości, że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych) albo bezpośrednio do dyżurnego komendy w Pruszkowie pod numerem telefonu (0-22) 60-46-213(czynny całą dobę).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.