Uwaga na tlenek węgla!

Region

Regularne przeglądy urządzeń grzewczych, okresowe czyszczenie i udrażnianie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych; unikanie długiego przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec; montaż detektorów CO w budynkach mieszkalnych; umożliwianie cyrkulacji powietrza przez uchylanie okien i niezasłanianie otworów w drzwiach kuchni i łazienki – to zasady, które należy stosować, by uniknąć śmiertelnego zaczadzenia.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla (CO), potocznie zwanego czadem, umiera w naszym województwie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstawaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji grzewczych. Tlenek węgla to cichy zabójca – nie ma smaku ani zapachu, dlatego chrońmy się przed jego wpływem, systematycznie czyszcząc przewody wentylacyjne i często wietrząc pomieszczenia – apeluje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Niebezpieczeństwo mogą stwarzać niesprawne piece grzewcze (kąpielowe i centralnego ogrzewania) zasilane gazem, olejem opałowym lub paliwem stałym. Przyczyn wypadków można też szukać w wadliwej wentylacji mieszkań, w których eksploatowane są urządzenia grzewcze. Pogorszenie wentylacji wynika z niedrożności przewodów dymowych i spalinowych wskutek ich zabrudzenia lub zasłonięcia przez użytkowników. Słaba wentylacja mieszkań jest także skutkiem wymiany okien na nowe, które dzięki wyższej szczelności ograniczają dopływ tlenu do pomieszczeń. Stosujmy rozszczelnienie okien w celu zapewnienia mikrowentylacji mieszkań. Dodatkowym zabezpieczeniem może być zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt domowego detektora wynosi ok. 100 zł, a może uratować nasze życie – mówi Gustaw Mikołajczyk, komendant wojewódzki straży pożarnej.

Tlenek węgla (CO) powstaje najczęściej zimą, w domach, w których urządzenia grzewcze są wadliwe lub źle użytkowane. Obowiązki właściciela lub zarządcy obiektu wynikają z prawa budowlanego i dotyczą przeprowadzania kontroli okresowych stanu technicznego oraz usunięcia stwierdzonych uszkodzeń – przypomina Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Właściciel musi przeprowadzić m.in. kontrolę okresową – co najmniej raz w roku – instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), w przeciwnym razie podlega karze grzywny.

Zatrucie tlenkiem węgla objawia się: bólem i zawrotami głowy, uciskiem w skroniach, szumem w uszach, wymiotami, ociężałością oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Gdy dawka CO jest duża, następuje porażenie ośrodka oddechowego, bezdech i utrata przytomności, które prowadzą do szybkiej śmierci.

W razie zatrucia czadem należy wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, okryć kocem i nie pozwolić mu zasnąć. Trzeba także nadzorować chorego do czasu przyjazdu lekarza. Jeśli straci przytomność, ale będzie oddychał, wystarczy ułożyć go w bezpiecznej pozycji, jeżeli przestanie oddychać – należy rozpocząć reanimację.

16 listopada (wtorek) w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w godz. 9.30 – 16.00 pod nr. telefonu 22 695 66 46 będą dyżurować eksperci, strażacy, inspektor nadzoru budowlanego oraz ratownik medyczny, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące zatrucia czadem, pierwszej pomocy, wymogów dotyczących czyszczenia przewodów kominowych.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.