Uwaga na zanieczyszczenia w powietrzu

Region

Jeśli macie ochotę na rodzinny spacer w zimowej scenerii to radzimy zmienić plany. Wszystko przez zanieczyszczenie powietrza.

Zima to okres, w którym zanieczyszczenie powietrza znacznie wzrasta. Z uwagi na ujemne temperatury zwiększa się również wykorzystywanie surowców do ogrzewania domów jednorodzinnych. Kłopot w tym, że nie każdy ma zainstalowany piec gazowy, który uznawany jest za najbardziej ekologiczny, jeśli chodzi o wydzielane zanieczyszczenia. Co więcej w mroźne dni chętnie rozpalamy domowe kominki, które również przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczeń.

Według danych piastowskiej stacji pomiarowej stan powietrza jest umiarkowany. Stężenie pyłu PM2,5 również jest umiarkowane. W stolicy normy pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 również osiągnęły poziom umiarkowany.

Co to oznacza dla mieszkańców? Jakość powietrza jest akceptowalna, ale zanieczyszczenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach. Głównie chodzi tu o osoby starszych, chore, kobiety w ciąży czy małe dzieci.

Warto zatem zrezygnować z rodzinnych zimowych spacerów. Warunki do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu również nie jest najlepsza.

Jeśli chcecie być na bieżąco i wiedzieć jaka jest jakość powietrza to warto pobrać darmową aplikację „Jakość powietrza w Polsce” stworzoną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.