Uwaga na załamanie pogody

Region

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem i załamaniem pogody w nocy z czwartku na piątek. Przed groźnymi zjawiskami ostrzegają też Łowcy Burz.

Po chłodnej i śnieżnej środzie w czwartek nastała odwilż i deszcz. A to nie koniec zmian aury. Dla większej części kraju, w tym dla naszego regionu, IMiGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia. – Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej – czytamy na stronie Instytutu.

Gwałtowne załamanie pogody przwidują także Łowcy Burz. – Stopień 1. zagrożenia zostaje wydany dla północno-zachodniej, zachodniej, środkowej i południowej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego – czytamy w prognozie. – Na chwilę obecną trudno stwierdzić, czy pojawi się jeden liniowy układ konwekcyjny z wbudowaną silną linią szkwałów, czy wystąpi kilka mniejszych formacji. W związku z silnym przepływem powietrza w dolnych i środkowych partiach troposfery (ok. 30 m/s na wysokości 850 hPa oraz ok. 35 m/s na wysokości 700 hPa), podczas przechodzenia układów konwekcyjnych będą występować silne, a punktowo nawet bardzo silne porywy wiatru – zaznaczają Łowcy.

Prognozy mają tę cechę, że obarczone są ryzykiem błędu, jednak w tym przypadku lepiej zapobiegać niż cierpieć z powodu skutków. Przypominamy więc o zachowaniu ostrożności.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.