Uwaga na upały!

Region

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed nadchodzącymi upałami. W najbliższych dniach słupki na termometrach pokażą nawet 34 stopnie Celsjusza. Tak wysokie temperatury są groźne dla dzieci, seniorów i zwierząt.

Najbliższe trzy dni będą bardzo gorące. W środę temperatura wyniesie maksymalnie 31 stopni, a w czwartek i piątek słupki na termometrach pokażą nawet 34 stopnie. Noce również będą wyjątkowo ciepłe – od 18 do 21 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego regionu ostrzeżenie 2 stopnia. 

W upalne dni warto zwrócić szczególną uwagę na nasze zdrowie. Warto pamiętać o odpowiednie nawodnienie organizmu, wart raz na godzinę wypijać szklankę wody. Słodkie napoje gazowane lepiej zastąpić zwykłą wodą. Wychodząc na słońce warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy i kremach z filtrem UV. Najlepiej jeśli w godzinach 11.00 – 15.00 schronilibyśmy się przed słońcem. 

​W ciągu ostatnich dwóch tygodni ratownicy medyczni odnotowali blisko 50 zgłoszeń dotyczących objawów wywołanych wysokimi temperaturami. – Zgłoszenia dotyczyły takich dolegliwości jak zaburzenia wodno-elektrolitowe, omdlenia, złe samopoczucie, udary cieplne czy ogólne osłabienie wywołane ekspozycją na słońce. W ostatnim tygodniu lipca takich zgłoszeń z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego mieliśmy 30, natomiast w sierpniu odnotowaliśmy ich 18 – mówi nam Wojciech Jóźwiak, rzecznik prasowy Falck Medycyna. – Zmniejszenie liczby zgłoszeń wynika z kilku czynników: nasze organizmy przyzwyczajają się do upałów, a my sami wiemy kiedy powinniśmy unikać słońca. Dodatkowo ostrzeżenia medialne również sprawiają, że bardziej na siebie uważamy – dodaje. 

W upalne dni łatwo o udar słoneczny. Jakie są jego objawy? Często to bóle i zawroty głowy czy ogólne osłabienie. Nudności i wymioty również mogą wskazywać na udar słoneczny. Nadmierna pocenie się i dreszcze, duże pragnienie i podwyższona temperatura ciała to kolejne objawy udaru. Co zrobić gdy ktoś dostanie udaru? – Należy taką osobę zabrać do zacienionego i przewiewnego miejsca. Nie należy jednak zabierać osoby z udarem do pomieszczeń klimatyzowanych gdyż grozi to szokiem termicznym. Osobie z udarem należy podać coś chłodnego do picia, można stosować chłodne (ale nie z lodu!) kompresy na kark – wylicza Wojciech Diadia ratownik medyczny z Falck Medycyna. 

Najbardziej narażone są na udar słoneczny dzieci i osoby starsze. Zwracajmy więc uwagę na maluchy i seniorów. – Osoby starsze powinny pamiętać, że w porze największych upałów powinny schronić się w domu. Zakupy należy zrobić rano, a na spacer wybrać się późnym popołudniem, dy słońce nie jest już tak mocne – dodaje Diadia. 

Upały są również trudne dla naszych pupili. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie zostawiać ich w samochodach. Jeśli zwierzaki przebywają na dworze zadbajmy, o to by zawsze miały świeżą wodę. 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.