Uwaga na kleszcze!

Region

Od kilku dni mamy prawdziwą wiosnę. Temperatury utrzymują się powyżej 10 stopni celsjusza, co zachęca do spacerów. Zła wiadomość jest jednak taka, że wraz z cieplejszą aurą pojawiły się także pierwsze kleszcze.

Te niewielkie pajęczaki mogą być groźne dla ludzi i zwierząt. O tym, że pojawiły się już w okolicznych lasach i na zadrzewionych terenach mieszkańcy ostrzegają się wzajemnie na internetowych forach. Po spacerze radzą sprawdzać i siebie i towarzyszące nam czworonogi.

Ukąszenie kleszcza w przypadku ludzi może skończyć się zakażeniem boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu i wieloma innymi powikłaniami. Dla zwierzaków, szczególnie psów, choroby przenoszone przez kleszcza mogą stanowić nawet śmiertelne zagrożenie. Tu z pomocą przychodzą specjalne preparaty i obroże. Warto w ten sposób zabezpieczyć swojego pupila.

Jak ochronić siebie? Po spacerze należy dokładnie sprawdzić, czy na odzieży lub ciele (szczególnie w miejscach „cieplejszych” jak pachy, zgięcia pod kolanami) nie znalazł się żaden nieproszony gość. Wchodząc do lasu zakładamy czapkę, ubranie z długimi rękawami i nogawkami. Jeśli już dojdzie do ukąszenia, wskazana jest wizyta u lekarza. Złym pomysłem jest samodzielne wyciąganie kleszcza. Powinien to zrobić lekarz, ze względu na ryzyko pozostawienia fragmentu pajęczaka w miejscu ugryzienia.

A Wy? Widzieliście już w tym roku kleszcze? Dajcie znać w komentarzach.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.