Uwaga na falę upałów!

Region

Oj, będzie gorąco. Według prognoz termometry pokażą dziś od 29 do 31 stopni Celsjusza. Dla formalności dodamy, że to oczywiście temperatury w cieniu...

Pierwszy tydzień wakacji przynosi niemal tropikalną aurę. Wysokie temparatury, duża wilgotność powietrza, gwałtowne opady deszczu i burze dają się we znaki. Jednak to, z czym dziś będziemy mieć do czynienia, to nie tylko warunki niezbyt sprzyjające aktywności. Tak duży upał może być groźny dla naszego zdrowia.

Ostrzeżenie w tej sprawie wydał Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. – Tak wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie, mających problemy z sercem. Zbyt intensywny wysiłek w czasie tak gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny – czytamy w nim.

Jak chronić się przed negatywnymi skutkami wysokiej temperatury powietrza? Przede wszystkim należy ograniczyć do minimum przebywanie na słońcu, szczególnie w godz. 11.00-16.00 kiedy jest ono najmocniejsze. Nie bez znaczenia jest odpowiednio przewiewne ubranie i systematyczne uzupełnianie wody w organizmie. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i osoby starsze. W tych grupach wiekowych nietrudno o odwodnienie i przegrzanie. Również zwierzęta mogą potrzebować naszej pomocy. Miska z wodą może być dla nich zbawieniem.

Warto dodać, że to nie jedyne ostreżenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega nie tylko przed upałem, ale równeiż przed burzami z gradem. Oprócz obfitych opadów, które mogą powodować podtopienia, mogą wystąpić porywiste podmuchy wiatru. Warto nie ustawiać samochodów pod drzewami, bo wiatr może je łamać.

A jak Wy radzicie sobie z upałem? Przysyłajcie nam wiadomości i zdjęcia na adres kontakt@wpr24.pl.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.