Upamiętnili niezwykłą kobietę

Piastów

Generał Elżbieta Zawacka w czasie II wojny światowej służyła Polsce. Jej poświęcenie doceniono w Piastowie, gdzie odbyła się uroczystość poświęcona kurierce Komendy Głównej Armii Krajowej.

Obraz takiej postaci jest wzorem dla młodych ludzi. W trakcie studiów Elżbieta Zawacka wstąpiła do Organizacji Przysposobienia Kobiet do Obrony Kraju. Pracowała jako nauczycielka w szkole średniej, kiedy wybuchła II wojna światowa. Podczas trwania konfliktu zbrojnego odznaczyła się ogromną odwagę. We wrześniu 1939 roku walczyła w obronie Lwowa. Rok później trafiła do wydziału łączności Armii Krajowej. Zawacka przewoziła pocztę między Warszawą a Berlinem, organizowała również szlaki dla kurierów zmierzających do Londynu.

Warto wspomnieć o tym, że jako jedyna kobieta przeszła pomyślnie trening i służyła w szeregach cichociemnych. W lutym 1943 roku ruszyła do Londynu, aby zapewnić lepszą koordynację szlaków przesyłowych i przedstawić żądania gen. Stefana Roweckiego dotyczące uprawnień żołnierek AK. Z misji wróciła we wrześniu zrzucona ze spadochronem we wsi Osowiec (powiat grodziski). Brała udział w powstaniu warszawskim. Po kapitulacji trafiła do Szwajcarii, jednak szybko wróciła do kraju. Zajęła się pracą w szkolnictwie. W 1965 roku uzyskała doktorat, wraz z upływem czasu związała się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 2006 roku została awansowana do stopnia generała brygady. Osoba bohaterki związana jest z naszym regionem. W listopadzie 2008 roku Zawackiej nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piastowa. Zawacka zmarła 10 stycznia 2009 roku. 

W Piastowie odbyły się uroczystości poświęcone gen. Zawackiej. Dzięki temu młodzież z piastowskich szkół miała okazję poznać życiorys niezwykłej kobiety. Podczas konferencji w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury prelekcję na temat Zawackiej wygłosiła Katarzyna Minczykowska, autorka książki „Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka „Zo”. Zgromadzeni mieli okazję zapoznać się z filmem „Miała wspaniałe życie”, w którym wypowiadała się bohaterka.

W ramach uroczystości złożono kwiaty przy pomniku Generała Leopolda Okulickiego. W  alei dębów Honorowych Obywateli Miasta Piastowa posadzono drzewo upamiętniające gen. Elżbietę Zawacką. 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.