Upały: Polska ma mało wody

Region

Polska należy do krajów o najskromniejszych zasobach wodnych w Europie. Na jednego mieszkańca przypada średnio w ciągu roku 1580 metrów sześciennych wody odpływającej do morza , tymczasem na jednego mieszkańca Europy - 4560 metrów sześciennych.

Naukowcy obliczyli, że do wyprodukowania jednego kilograma pszenicy potrzeba 800 litrów wody, a jednego kilograma kukurydzy 900 litrów.

Kolejny dzień upalnej pogody sprawia, że nie tylko rolnicy z obawą patrzą w niebo. Jednak zdaniem Anny Jałowieckiej -hydrologa z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zagrożeniu suszą można mówić dopiero po dwudziestu dniach bez opadów, tym bardziej , że śnieżna zima i dżdżysta wiosna stworzyły duże zasoby wilgoci w glebie.

Hydrolodzy zwracają uwagę, że mając tak mało wody powinniśmy starać się ją zatrzymywać, przede wszystkim budując zbiorniki retencyjne. Teresa Zań -dyrektor Departamentu Inwestycji i Nadzoru w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej podkreśla, że magazynujemy tylko 6% odpływu wody , a powinniśmy , tak jak inni -15%. Profesor Waldemar Michna z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej uważa z kolei, że za bardzo koncentrujemy się na budowie dużych i drogich zbiorników retencyjnych, gdy tymczasem potrzeba nam więcej mniejszych wykonywanych według tańszych technologii. Jest również przekonany, że prace melioracyjne powinny w większym stopniu polegać na zatrzymywaniu wody niż na osuszaniu.

Profesor podkreśla konieczność oszczędzania wody . Nie tylko w Polsce, bo woda słodka to tylko 2,5% zasobów naszej planety. Jeszcze mniej jest wody pitnej – tylko 0,1%. Cała reszta to słone wody mórz i oceanów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.