Unijny program „Leader+” szansą na rozwój

Region

Mieszkańców gminy Raszyn czeka egzamin z lokalnej aktywności. Jeśli się zorganizują, mają szanse pozyskania unijnych pieniędzy na zrealizowanie autorskich projektów.

Jednym z podstawowych warunków otrzymania pieniędzy w ramach unijnego programu jest utworzenie lokalnej grupy działania. To ona będzie wnioskować o przyznanie dotacji. Mowa o kwocie 126 zł na jednego mieszkańca. Oznacza to, że gmina Raszyn mogłaby pozyskać kwotę 2,4 mln zł. Wnioski będą mogły składać stowarzyszenia działające na terenie gminy – tych jest ok. 20 oraz lokalni przedsiębiorcy – tych działa tu ok. trzech tysięcy. Na co? Od projektów np. budowy placu zabaw, opłacenia jakiś zajęć dla dzieci, po szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, czy zrealizowanie lokalnego wydarzenia o charakterze np. kulturalnym lub promującym region.

Gmina Raszyn na chwilę obecną nie jest włączona do żadnej lokalnej grupy działania, więc teoretycznie nie może być objęta unijnym programem. Zdaniem Jacka Wiśniewskiego, pełnomocnika wójta do spraw jakości, promocji, sportu i współpracy z organizacjami pozarządowymi, nie przekreśla to szans na przystąpienie do programu. – Wspólnie z Wiesławem Ciołkiewiczem, sołtysem Dawid, przymierzamy się do założenia stowarzyszenia o nazwie „Raszyńska lokalna grupa działania”. Wszystko po to, by dołączyć do struktur już istniejącej na terenach sąsiednich gmin lokalnej grupy działania. Aplikować możemy do grupy w Tarczynie lub Podkowie Leśnej.

W tej kwestii jesteśmy na etapie negocjacji – mówi Jacek Wiśniewski. Kolejnym krokiem będzie przyjęcie uchwały rady gminy formalizującej współpracę gminy z wybraną lokalną grupą działania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tj. podpisane zostanie porozumienie o zasadach i warunkach współpracy z wybraną lokalną grupą działania, uchwała taka mogłaby być podjęta w kwietniu tego roku. – Wtedy będziemy mogli ruszyć z akcją informacyjną adresowaną do mieszkańców o możliwości składania wniosków o przyznanie unijnych pieniędzy. Mogłoby to już nastąpić w okolicach sierpnia lub września – dodaje Wiśniewski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.