Umowa na remont linii 447 podpisana w Pruszkowie

Kolej

W poniedziałkowe przedpołudnie w siedzibie starostwa powiatowego w Pruszkowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na modernizację podmiejskiej linii kolejowej nr 447 na odcinku Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki.

To ważny akcent, bo prace przygotowawcze do tego potężnego remontu mają ruszyć już w maju, a we wrześniu linia zostanie całkowicie zamknięta, co oznacza, że pasażerowie będą musieli przesiąść się do autobusów komunikacji zastępczej. – Podpisanie umowy to koniec długiego i żmudnego procesu poszukiwania wykonawcy – zaznaczył Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK. – Modernizacja linii z Grodziska do Warszawy to kolejna bardzo ważna inwestycja w aglomeracji warszawskiej. Dla pasażerów oznacza wygodniejsze i szybsze podróże do pracy i szkoły. Dodatkowo dostęp do kolei zapewni nowy przystanek Parzniewie – dodał Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Zanim jednak to się stanie, pasażerów czeka 12 miesięcy uciążliwości i utrudnień. – Nie da się ukryć, że to nie będzie łatwy rok, a w tym czasie czas dojazdu do Warszawy wydłuży się – przyznał  Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. Zapewnił jednak, że po zakończeniu prac pociągli na linii podmiejskiej pojadą szybciej. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne będzie utrzymanie sprawnej komunikacji podczas zamknięcia linii. Wspólnie z przewoźnikami i samorządami opracowujemy najlepsze trasy dla korytarza komunikacyjnego Grodzisk-Warszawa. Jeszcze w kwietniu chcemy przekazać mieszkańcom i pasażerom schematy komunikacji, które będą obowiązywały od września – stwierdził prezes Merchel.

Konsultacje organizacji komunikacji zastępczej odbywają się pod okiem wojewody mazowieckiego, Zdzisława Sipiery. – Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli przedstawić konkretne rozwiązania – zapewnił w rozmowie z nami.

Za modernizację na zlecenie PKP PLK odpowiada konsorcjum Intercore Sp. z o. o. i „Mosty Łódź” S.A. Umowa opiewa na kwotę 285 mln zł. W ramach inwestycji zostanie m.in wybudowany tunel w ciągu ul. Działkowej. Jego projekt oraz przebudowę lokalnych dróg sfinansuje miasto Pruszków (ok. 3 mln zł).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.