Uhonorowali Janusza Krupskiego i Kolejarzy EKD – żołnierzy Armii Krajowej

Grodzisk Maz.

Grodziscy radni podjęli na środowej sesji uchwałę w sprawie nadania nazw dwóm skrzyżowaniom na terenie miasta. Ich patronami stali się Janusz Krupski i Kolejarze EKD - żołnierze Armii Krajowej.

Janusz Krupski to legenda opozycji demokratycznej w czasach PRL, redaktor naczelny podziemnego pisma „Spotkania”. W latach 80. represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W III RP zajął się działalnością wydawniczą, a także historią. W latach 2000-2006 pełnił funkcję zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Kierował Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Od lat 90. wraz z rodziną mieszkał w Grodzisku Mazowieckim. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Imię Janusza Krupskiego będzie nosiło rondo u zbiegu Królewskiej, Okrężnej i Cegielnianej.

Nową nazwę otrzymało też skrzyżowanie ulic Okrężnej i Siennej. Jego patronem zostali Kolejarze EKD – żołnierze Armii Krajowej. – Tereny zlokalizowane przy u. Okrężnej w Grodzisku Mazowieckim miały szczególne znaczenie w działalności konspiracyjnej AK na terenie Grodziska między innymi przy transporcie broni do Warszawy, po przejęciu ze zrzutów w miejscowości Skuły, Chawłowo, Książenice, Rozłogi. W służbach liniowych Ośrodka „Gąbka” – „Osa” działali dowódcy Kampanii AK przy EKD: por. Aleksander Ługowy ps. Niemojewski; por. Jan Majewski ps. Zbigniew; por. Stanisław Jaroszewski ps. Szary; Mieczysław Schabowicz ps. Zrąb, Stefan – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.