Udany start programu 500+

Region

Rządowy program dofinansowania na drugie i kolejne dziecko ruszył 1 kwietnia. Jak z napływem pierwszych wniosków poradziły sobie samorządy? Podsumowanie pierwszego tygodnia wypada bardzo dobrze.

500+ plus to inicjatywa rządowa, ale ważną rolę w jej realizacji mają lokalne władze. Do nich należy bowiem obsługa przedsięwzięcia, czyli weryfikacja osób uprawnionych do otrzymywania wsparcia i wypłata świadczeń (choć pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu państwa). 

Samorządy do rozpoczęcia programu przygotowywały się od kilku tygodni. W większości gmin zadanie to spadło na ośrodki pomocy społecznej, jako te jednostki, które specjalizują się w wypłacie różnego rodzaju zasiłków. 

Pierwszy tydzień funkcjonowania 500+ podsumowali w czwartek, 7 kwietnia, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, starosta powiatu pruszkowskiego Maksym Gołoś, prezydent Pruszkowa Jan Starzyński i burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pruszkowie wszyscy przyjechali specjalnym „busem 500”. – Program wystartował w spokojny sposób, jest kontynuowany, wnioski są zbierane. Dzisiaj rano (w czwartek, 7 kwietnia – przyp. red.) pan burmistrz Szuplewski wypłacił już pierwsze świadczenia. To prawdopodobnie jeden z pierwszych przypadków w Polsce – zaznaczył wojewoda Sipiera. – Bardzo pozytywnie oceniam działania samorządowców. Jak zwykle sprawdzili się w boju – dodał. O korzyściach dla rodzin zastępczych wspomniał starosta Gołoś. – Takie rodziny również otrzymają wsparcie, żadne dziecko nie zostanie pominięte. Program jest kompleksowy i wdrażany z powodzeniem – stwierdził starosta Gołoś.

Nie sprawdziła się obawa, że pierwszego dnia funkcjonowania programu w punktach poboru wniosków ustawią się długie kolejki. Co ciekawe, w Pruszkowie większość osób objętych programem wybrała elektroniczny sposób złożenia dokumentów. Na 1395 wniosków od mieszkańców, aż 912 napłynęło za pośrednictwem internetu. W Piastowie droga elektroniczna jest równie popularna co składanie wniosków w formie papierowej. – Wpłynęło około 25 proc spodziewanych przez nas wniosków. W sumie to około 700 zgłoszeń, po mniej więcej połowie są to zgłoszenia osobiste i internetowe – poinformował burmistrz Szuplewski. 

Podobna sytuacja jest w Grodzisku Mazowieckim. – Zainteresowanie jest bardzo duże. W środę na zakończenie dnia mieliśmy 852 wnioski papierowe i ponad 500 elektronicznych. Przyjmowanie idzie bardzo sprawnie, mamy 17 punktów w których można składać dokumenty  – mówi Rafał Szczepaniak, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku.

Przypomnijmy, że do otrzymywania co miesiąc 500 zł na drugie i kolejne dzieci uprawnieni są wszyscy rodzice, bez względu na to, ile zarabiają. Kryterium dochodowym obwarowane jest za to przyznanie wparcia na pierwszą pociechę. Otrzymają je te rodziny, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę lub – jeśli dziecko jest niepełnosprawne – 1200 zł. Czas na dopełnienie formalności jest aż do końca czerwca, bez utraty prawa do uzyskania świadczenia za kwiecień, maj i czerwiec właśnie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.