Uczeń wykonał mural z okazji Dnia Niepodległości

Pruszków

Na budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pojawił się mural przedstawiający Polskę w jej dawnych granicach oraz ważne postacie historyczne. Autorem jest Rafał, jeden z uczniów szkoły.

Przed nami okrągła, 100. rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Z tej okazji uczeń SOSW w Pruszkowie namalował mural. Ale jak do tego doszło? Ośrodek wziął udział w programie „Szkoła Niepodległej”. Jednym z elementów programu było zorganizowanie szkolnego konkursu na projekt muralu, w którym to właśnie praca Rafała zdobyła pierwsze miejsce.

– W głosowaniu wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników wygrała praca Rafała Mączyńskiego ucznia klasy trzeciej zawodowej naszego ośrodka. Rafał ma szczególne uzdolnienia plastyczne, a dodatkowo jego prace zawierają elementy symboliczne, przenośnie, jego własne wyobrażenia i interpretacje. Pomimo swojej niepełnosprawności ma dużą wiedzę historyczną, interesuje się najnowszą historią Polski – powiedziała Grażyna Rzepińska z SOSW w Pruszkowie.

Mural powstał w ciągu dwóch dni (prace rozpoczęły się 6 listopada, a zakończyły już 7). Jaki cel przyświecał uzdolnionemu uczniowi? – Moim celem było namalowanie Polski, którą odzyskaliśmy, drugą Rzeczpospolitą. Wówczas granice wyglądały inaczej. Polska była większa. Bardzo było dla mnie ważne było to, żeby namalować żołnierzy, którzy mieli wielka odwagę aby przeciwstawić się okupantom. Mural przedstawia też wielkich bohaterów jak Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski – powiedział nam Rafał.

Przy nanoszeniu rysunku z kartki na mur wsparciem dla Rafała była Sara, studentka Akademii Sztuk Pięknych. Zadbano o każdy szczegół. Dzieło można podziwiać na zdjęciu powyżej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.