Uczeń gimnazjum stworzył protezę dla nauczycielki

Milanówek

Michał Raczkowski to 16-latek z Milanówka, który w ramach szkolnego projektu postanowił zrobić coś innego niż wszyscy. Otóż przy pomocy drukarki 3D postanowił wydrukować swojej niepełnosprawnej nauczycielce protezę ręki. Plan powiódł się.

Po przeczytaniu powyższej zajawki można przecierać oczy ze zdumienia lub nie dowierzać, że to prawda. I trudno się temu dziwić. Gdy Michał rozpoczął realizację swojego projektu był w drugiej klasie gimnazjum! Zamiast wydawać pieniądze na mało potrzebne mu rzeczy, zakupił drukarkę 3D. I wiedział, że z nią będzie związany jego szkolny projekt. Szybko pojawił się szalony pomysł – stworzenie protezy dla nauczycielki języka hiszpańskiego. I tak zabrał się do pracy.

 

W godzinach wolnych od nauki zajął się drukowaniem ramienia i programowaniem, bo proteza jest sterowana cyfrowo. W czasie gdy Michał praktycznie kończył już gimnazjum zaprezentował pełną, „robotyczną” kończynę. Jakie było pierwsze wrażenie nauczycielki hiszpańskiego? – Że jest ciężka (śmiech). Dla mnie ta proteza jest mało funkcjonalna, ale w tej historii liczy się sama idea i to, że powstał taki prototyp. To może otworzyć spektrum działania dla Michała na przyszłość. Nie wiem czy będzie się zajmował protezami, ale na ten moment wiem, że ma propozycje współpracy z firmami, które w druku 3D wykonują protezy – mówi Paulina Malinowska-Kowalczyk, nauczycielka Hiszpańskiego. – Michał jest niezwykłą postacią. To też pokazuje jak bardzo inspirująca jest nasza szkoła – dodaje.

 

Jak dowiedzieliśmy się, wykonanie fragmentu protezy od łokcia do palców była nieco prostsza. Większe trudności sprawiło stworzenie ramienia i połączenia z nim łokcia, stworzenia mechanizmu poruszania się protezy, która zgina się niemal jak prawdziwa ręka i posiada też ruch palców u dłoni.

A poniżej możecie sprawdzić jak rusza się taka ręka:
 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.