Uczelnie będą rozliczne z efektów nauczania

Region

Placówki szkolnictwa wyższego będą rozliczane nie tylko z liczby godzin, jakie odbędzie student, ale też z efektów nauczania - tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów.

Od października wyższe uczelnie będą miały pełną swobodę w układaniu nowych programów studiów, co oznacza, że nie będą już musiały na wyznaczonych kierunkach prowadzić określonej liczby godzin. Według nowych przepisów, najważniejszym aspektem ma być poziom wiedzy, jakim dysponują absolwenci danego kierunku i poziomu studiów. Na przykład tytuł inżyniera z zakresu nauk ścisłych, będzie mogła otrzymać osoba, która m.in. umie wykonać badania doświadczalne i zaprezentować ich wyniki.

Uczelnie już opracowują nowe programy nauczania w taki sposób, aby były zgodne z wytycznymi zapisanymi w Krajowych Ramach Kwalifikacji. Jednak jak na razie większość szkół autorskie programy chce wprowadzić tylko w odniesieniu do nowo otwieranych kierunków. Tylko niektóre placówki w możliwości swobodnego kształtowania nauczania widzi szansę na zdobycie nowych studentów, dlatego zamierza zmienić program także w przypadku kierunków, które już prowadzą.

Szkoły wyższe mają czas do końca 2012 r., aby dopasować swoje programy do nowych wymogów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.