Uchodźcy w marcu w Podkowie

Podkowa Leśna

O tym, że uchodźcy trafią do ośrodka Dębak wiadomo było od dawna. Pierwsi mają zjawić się już w marcu. Będzie ich 100.

Po raz pierwszy o sprawie informowaliśmy kilka miesięcy temu. Na styku Podkowy Leśnej, Nadarzyna i Otrębus znajduje się jedna z największych placówek dla uchodźców, czyli Dębak. Wiadomo było, że trafią tu osoby z terenów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, jednak ich liczba i czas przybycia pozostawały niewiadomą.

Przewidywano, że pierwsi uchodźcy pojawią się w naszym kraju w I kwartale 2016 roku. Trafią oni do Polski w ramach relokacji, czyli solidarnego przyjmowania imigrantów przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Przez długi czas nie wiadomo było, kiedy to nastąpi. Do Polski mają trafić obywatele Syrii, Erytrei, Jemenu i Iraku. Konieczna była weryfikacja ich tożsamości, na co potrzebny był czas. Kto trafi do Polski? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Przede wszystkim mają to być rodziny, matki z dziećmi, osoby wymagające opieki medycznej.

Wśród ośrodków, do których trafią uchodźcy wymieniano Dębak. Brano pod uwagę również placówki w Lininie, Białej Podlaskiej i Czerwonym Borze. Łącznie do Polski w 2016 roku przybędzie 400 uchodźców, jednak pierwsza grupa będzie liczyła 100 osób. Trafią oni do Dębaku już w marcu.

Przed przybyciem uchodźców ośrodek Dębak będzie wizytowany przez posłów z komisji administracji i spraw wewnętrznych. Wcześniej odbędzie się spotkanie z szefem Urzędem ds. Cudzoziemców, podczas którego omówione zostaną procedury oraz organizacja systemu pomocy. Wizytę w Dębaku zaplanowano na 23 lutego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.