Tworkowski oddział V ruszy jesienią

Region

Nowoczesny, 22-łóżkowy, V oddział Psychiatrii Konsultacyjnej w tworkowskim szpitalu, zamknięty zaraz po otwarciu, przestanie w końcu świecić pustkami. Obiekt na którego modernizację i wyposażenie wydano 8 mln zł, od października zacznie przyjmować pacjentów. Kolejne rozmowy dyrekcji placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia zakończyły się porozumieniem. 

O absurdalnej sytuacji oddziału pisaliśmy już ponad miesiąc temu. Trudno było zrozumieć przyczyny, dla których placówka o tak wysokim standardzie, zamiast przyjmować pacjentów i zarabiać na siebie generowała zbędne koszta. Pilnowanie budynku, sprzątanie i ogrzewanie zimą kosztowało tworkowską dyrekcję kilka tysięcy złotych miesięcznie. Co gorsze, pacjenci zamiast dochodzić do zdrowia w prawie domowych warunkach, często leżeli na korytarzach starego oddziału psychiatrycznego.

Powodem takiego stanu rzeczy, jak zawsze były pieniądze. Dyrektor Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. Jana Mazurkiewicza w Tworkach ubolewała, że nie mogą nikogo przyjąć, bo NFZ nie zawarł ze szpitalem kontraktu. Z kolei Fundusz utrzymywał, że nie ma potrzeby kontraktowania nowych usług w ramach lecznictwa psychiatrycznego na Mazowszu. – Ilość łóżek jest wystarczająca w placówkach o takiej specjalizacji i zabezpieczają one potrzeby tego typu usług – mówiła jeszcze ponad miesiąc temu Wanda Pawłowicz, rzecznik mazowieckiego NFZ. Zwracała też uwagę, że szpital nie wykorzystuje w pełni kontraktu, który już ma.

Najważniejsze, że wtorkowe spotkanie zakończyło się owocnie. – Nowoczesny oddział V psychiatrii konsultacyjnej zacznie pracować od października w ramach naszego kontraktu na oddziały ogólnopsychiatryczne. Cieszę się, że w końcu będziemy mogli przyjmować tam pacjentów – mówiła Lidia Rudzka, dyrektor tworkowskiego szpitala.

Po dziewięciu miesiącach od uroczystego otwarcia oddział zacznie służyć tym, dla których powstał. Przypomnijmy. Na 22 pacjentów czekają pokoje jedno, dwu i trzyosobowe. Chorzy do dyspozycji będą w nich mieć łazienki, telewizory i prócz szpitalnych łóżek domowe wyposażenie – lampki, fotele, kanapy, stoliki. By szybciej dochodzili do zdrowia będą mogli korzystać z  siłowni, sauny i sali wypoczynkowo – relaksacyjnej. Do tego, na miejscu znajduje się nowoczesny sprzęt, m.in. kardiomonitory i aparaty USG.

Już wkrótce trafią tam pacjenci ze schorzeniami diabetologicznymi, kardiologicznymi, czy ginekologiczno – położniczymi potrzebujący wsparcia psychiatrycznego, czy też konsultacyjno – terapeutycznego. Przykładowo ciężarna kobieta w kryzysie natury psychiatrycznej nie będzie już leżeć na wielołóżkowej sali chorych, razem z pacjentami po atakach agresji. W nowym oddziale leczeni też będą chorzy przeniesieni tymczasowo z oddziału XI, który niebawem będzie modernizowany w ramach kolejnego projektu.

Pacjenci potrzebujący wsparcia bliskich, nie będą musieli już spotykać się z nimi na szpitalnym korytarzu. Będą mogli w intymnej, rodzinnej atmosferze przebywać z nimi w swoich pokojach. Dobrze, że sprawa oddziału psychiatrii konsultacyjnej ma swój szczęśliwy finał. Szkoda tylko, iż problemy natury formalnej, tak długo przesłaniały urzędnicze oczy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy