Turczynek odzyska dawny blask?

Milanówek

Jaki los czeka zabytkowy kompleks Turczynek? Władze Milanówka szansę na przywrócenie świetności willom widzą w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Turczynek to ponad stuletni zespół dwóch willi wybudowanych przez Wilhelma Wellischa i Jerzego Meyera. Zaprojektował je łódzki architekt Dawid Lande. Kompleks wzniesiono w latach 1904-1905 i oprócz willi obejmuje 10-hektarowy park leśny. Turczynek znajduje się na granicy trzech miast-ogrodów: Brwinowa, Milanówka i Podkowy Leśnej. Od 2008 roku kompleks jest własnością Milanówka.

Wille przy ulicy Brwinowskiej, choć piękne, stoją puste. Taka sytuacja utrzymuje się od lat. Tymczasem budynki coraz bardziej niszczeją. Poprzedni burmistrz miasta-ogrodu Jerzy Wysocki uznał, że najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż. Obiekty wyceniono na 8,9 mln zł.Mimo licznych prób nie udało się znaleźć nabywcy na wille. I tak zabytkowe budynki stałysię swego rodzaju „kulą u nogi”.

Przerwanie „turczynkowego” impasu zapowiadała na początku swojej kadencji Wiesława Kwiatkowska, obecna burmistrz Milanówka. Jak dziś twierdzi, przyszedł czas na podjęcie trudnych decyzji dotyczących zabytkowego kompleksu. – Przez te osiem lat od kiedy Turczynek jest w naszych rękach było kilka prób sprzedaży tej nieruchomości. Żadna nie zakończyła się sukcesem. Te piękne obiekty stoją i niszczeją. Chcemy przywrócić im blask, ale sami nie damy rady. Dlatego myślimy o formule partnerstwa publiczno-prywatnego – mówi nam Wiesława Kwiatkowska. – Dzięki temu uda nam się wyremontować obiekt i udostępnić go społeczeństwu. Ministerstwo Rozwoju ogłosiło konkurs, w którym można otrzymać wsparcie przy przygotowaniu projektów PPP (partnerstwo publiczno-prywatne – przyp. red). To dla nas bardzo ważne, bo możemy otrzymać fachową pomoc. Liczymy na to, że Turczynkiem zainteresują się nie tylko polscy przedsiębiorcy, ale i zagraniczni inwestorzy – dodaje burmistrz Milanówka.

A jakie są pomysły na zagospodarowanie Turczynka? – Na odpowiedź na to pytanie jest jeszcze za wcześnie. Mamy pewne kierunki, które chcemy nadać. Ale nie do mnie należy decyzja. Oczywiście wszystko będzie jasne i przejrzyste dla mieszkańców – odpowiada Wiesława Kwiatkowska.

Choć więc pani burmistrz nie chce zdradzić konkretnych pomysłów na zagospodarowanie Turczynka, to my znaleźliśmy pewną wskazówkę. Na stronie turczynek.pl prowadzonej przez milanowski magistrat pojawiła się proponowana oferta inwestycyjna. Jaka? Chodzi o centrum konferencyjno-wypoczynkowe, w którym mogłoby znaleźć się również SPA. – Obiekt składa się z dwóch willi, dlatego też godnym przemyślenia jest wykorzystanie jednego budynku na cele hotelowo-gastronomiczne, natomiast drugiego – na funkcje wypoczynkowo-konferencyjne – czytamy na stronie.

Co ciekawe, takie funkcje byłyby zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza tu zabudowę usługową z zakresu turystyki, sportu, rekreacji oraz zdrowia wraz z realizacją i utrzymaniem funkcji mieszkaniowych i nieuciazliwych usług towarzyszacych.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.