Tunelem pod torami na drugą stronę miasta

Brwinów

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Brwinowa. W ramach modernizacji linii kolejowej 447 powstanie tunel pod torami w ciągu ulicy Sportowej. Przeprawa ułatwi poruszanie się pieszym i rowerzystom.

Kolejarze ledwo zakończyli remont linii Warszawa – Łódź, a już przygotowują się do kolejnego przedsięwzięcia. Chodzi o modernizację linii 447 Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki. W ramach tej drugiej inwestycji linię podmiejską czeka szereg zmian. Jedną z nich jest planowana budowa tunelu pod torowiskiem na terenie Brwinowa. Konkretnie chodzi o przejście w ciągu ulicy Sportowej.

Do tej pory mieszkańcy z rejonu wspomnianej ulicy przechodzili przez torowisko „na dziko”. Po modernizacji linii Warszawa – Łódź brwinowianie zostali pozbawieni tej dla nich istotnej, choć oczywiście nielegalnej przeprawy. Władze gminy postanowiły rozwiązać problem. Dzięki porozumieniu z kolejarzami w ciągu ulic Sportowej i Przejazd powstanie tunel pod torami kolejowymi. Gmina przygotuje dokumentację, a kolejarze na jej podstawie wybudują podziemne przejście dla pieszych i rowerzystów. 

– Pod koniec lutego projekt przekazaliśmy do konsultacji kolejarzom. Obecnie projektanci nanoszą poprawki zgłoszone przez PKP PLK. Dokumentacja będzie gotowa pod koniec marca. Natomiast do maja mamy czas na wykonanie dokumentacji wykonawczej i kosztorysowej. Wtedy kolejarze będą mogli ogłaszać przetarg – informuje nas Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa. – Realizacja tej inwestycji przewidziana jest na przełom 2017 i 2018 roku. W tym samym czasie kolejarze będą prowadzić inwestycje związane z  budową tunelu w Pruszkowie i przystanku osobowego w Parzniewie oraz będą przeprowadzać modernizację dworca w Brwinowie – dodaje.

Tunel w ciągu ulicy Sportowej umożliwi pieszym i rowerzystom łatwą komunikacje między dwoma stronami miasta. Z jednej strony ułatwi dojście do szkoły czy galerii handlowej, z drugiej umożliwi szybkie dotarcie do urzędu i parku. – Piesi będą mieli do swojej dyspozycji zejście schodami. Zamiast wind zostaną wybudowane pochylnie, które pozwolą niepełnosprawnym zjechać do tunelu i z niego wyjechać. Z pochylni korzystać będą mogli również rowerzyści – zaznacza burmistrz Kosiński. – Pochylnie będą zadaszone. To uchroni przejście zimą przed oblodzeniem czy śniegiem – zaznacza.

Kolejarze wybudują przejście pod torami, ale za jego utrzymanie odpowiedzialna będzie gmina. Przeprawa zostanie oświetlona i objęta monitoringiem. Oświetlenie pojawi się również przy dojściu do tunelu. 

Powodów do zadowolenia jest jednak więcej, szczególnie w przypadku rowerzystów. Gmina Brwinów planuje bowiem budowę ścieżki rowerowej od strony ulic Przejazd i Mszczonowskiej aż do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. – To nie koniec inwestycji w trasy rowerowe. Chcemy wybudować jeszcze ścieżkę, która połączy Brwinów z Milanówkiem. Docelowo tunel w ciągu ulicy Sportowej stanie się rowerowym węzłem komunikacyjnym – podkreśla brwinowski włodarz.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.