Trwa budowa tras dla rowerzystów

Pruszków

Na terenie Pruszkowa trwają prace związane z budową dróg rowerowych. Gdzie dokładnie powstają nowe trasy?

Budowa tak wielu tras rowerowych w Pruszkowie możliwa jest m.in. dzięki dużemu projektowi „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych”. Udział w nim wzięło aż sześć okolicznych gmin, a liderem został Grodzisk Mazowiecki.

Projekt podzielono na dwa etapy. W ramach pierwszego powstanie dziewięć dróg rowerowych, a w ramach drugiego cztery.

Warto wspomnieć, że do tej pory w Pruszkowie powstało 19 odcinków dróg dla rowerów (wliczając ciągi pieszo-rowerowe). Łączna ich długość nieznacznie przekracza 10 km.

W ramach pierwszego etapu projektu Pruszków zakończono już budowę trzech dróg rowerowych: odcinek PR7 – ul. Lipowa od al. Armii Krajowej do granicy miasta, odcinek PR8 – ul. Działkowa od ul. Przyszłości do ul. Dębowej oraz odcinek PR9 – ul. Bryły od ul. Przejazdowej do istniejącej nawierzchni asfaltowej.

Pozostałych sześć fragmentów nadal pozostaje w budowie: odcinek PR1 – ul. Waryńskiego, ul. Mostowa, odcinek PR2 – teren MLP, odcinek PR3: ul. Bolesława Prusa, ul. Bohaterów Warszawy, odcinek PR4 – al. Armii Krajowej, ul. Kraszewskiego, ul. Kopernika, odcinek PR5 – ul. Działkowa, al. Wojska Polskiego, odcinek PR6 – ul. Staszica, ul. Sienkiewicza.

Pierwszy z wymienionych odcinków gdzie trwa budowa, zostanie poprowadzony ul. Waryńskiego od skrzyżowania z ul. Promyka do skrzyżowania ul. Elektryczną oraz ul. Batalionów Chłopskich od skrzyżowania z ul. Elektryczną do skrzyżowania z ul. Kurca. Następnie ul. Elektryczną od „krzyżówki” z ul. Waryńskiego i Batalionów Chłopskich do projektowanej przeprawy nad rzeką Utratą. Ostatni fragment poprowadzi ul. Mostowa od skrzyżowania z Poznańską do skrzyżowania z ul. Długą.

Odcinek PR2 to oznaczenie budowy trasy rowerowej przebiegającej od skrzyżowania ul. 3 Maja z ul. Konrada Kurca, następnie przez obszar MLP Pruszków I wzdłuż granicy z terenem PKP do granicy miasta na ul. Warszawskiej. Dalej połączy się z droga rowerową na terenie Piastowa.

Kolejna droga będzie miała swój początek na skrzyżowaniu ul. Prusa i ul. Zimińskiej-Sygietyńskiej. Następnie nawierzchnia „wyruszy” w stronę ul. Prusa i Bohaterów Warszawy do ul. Bończy.

Trasa dla rowerzystów pojawi się również w al. Armii Krajowej oraz na ul. Andrzeja, Ewy, Kraszewskiego, Lipowej i Kopernika. Początek na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i ul. Ireny. Dalej pojedziemy w kierunku wiaduktu, by skręcić w ul. Andrzeja. Dalej do ul. Ewy i z wyłączeniem przejścia kolejowego na linii WKD do ul. Kraszewskiego. W ramach realizacji tego odcinka (PR4) trasa rowerowa będzie wybudowana w ciągu ul. Lipowej od skrzyżowania z al. Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Kopernika.

W budowie też jest odcinek PR5. Inwestycja ma swój początek na ul. Działkowej, przy zjeździe na parking, gdzie zostanie połączona z projektowanym ciągiem pieszo-rowerowym. Trasa prowadzona jest wzdłuż ul. Działkowej do al. Wojska Polskiego, a następnie wzdłuż al. Wojska Polskiego do ul. Powstańców, gdzie zostanie połączona z istniejącą trasą rowerową.

Ostatni element pierwszego etapu, który jeszcze jest w budowie to odcinek PR6. Rozpoczyna się on na skrzyżowaniu ul. Staszica z ul. Powstańców i ul. Gomulińskiego. Prowadzi ul. Staszica, Sienkiewicza i Kościuszki. Koniec trasy na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i ul. Obrońców Pokoju.

Drugi etap budowy tras na terenie Pruszkowa to cztery nowe fragmenty: odcinek PR1 – al. Wojska Polskiego od ul. Kubusia Puchatka do Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, odcinek PR2 – ul. Niecała od ul. Prusa do Parku Sokoła, odcinek PR3 – ul. Lipowa od ul. Kopernika do rzeki Utraty bez mostka oraz odcinek PR4 – ul. Kręta od ul. Asnyka do rzeki Utraty. Wszystkie te drogi czekają na budowę.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.