„To jedno z najbardziej prawdopodobnych rozwiązań”

Region

„To jedno z najbardziej prawdopodobnych rozwiązań” – o schemacie Centralnego Portu Komunikacyjnego, jaki opublikowaliśmy w środę mówi Krzysztof Jaworucki, prezes stowarzyszenia Zanim Powstanie Lotnisko.

Trwa burza wokół planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. Mieszkańcy miejscowości położonych na terenie przeznaczonym pod tę inwestycję stanowczo sprzeciwiają się temu przedsięwzięciu, podnoszą zarzuty o brak konkretnych informacji o sposobie wykupu gruntów, obawiają się o swój los po przesiedleniu.

W najbliższą niedzielę w Baranowie odbędzie się referendum w tej sprawie. Zadane zostaną dwa pytania „Czy jesteś za lokalizacją CPK w gminie Baranów?” oraz „Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?”. Biorąc pod uwagę nastroje społeczne, można spodziewać się przytłaczającej większości głosów na „nie”.

Tymczasem światło dzienne ujrzał schemat przyszłego centralnego lotniska. Jak pisaliśmy na naszych łamach, został on zaprezentowany na spotkaniu stowarzyszenia Zanim Powstanie Lotnisko.  Z nieoficjalnych informacji wynikało, że plan powstał na podstawie informacji pochodzących z kręgów ministerialnych. Zaprzeczyło temu ministerstwo infrastruktury (czytaj tu).

Na jakiej zatem podstawie powstał zaprezentowany w Baranowie plan? – Kształt opracowania wynika z tego, co uważamy, że może być postanowione w najbliższym czasie. To jedno z najbardziej prawdopodobnych rozwiązań. Wynika to z układu mapy, która wcześniej była przedstawiona spotkaniu z ministrem Wildem, wynika to z parametrów jakie muszą mieć pasy startowe z uwagi na długość, szerokość i odległość między nimi. Wynika to też z tego, że znana od dawna jest już lokalizacja kolei dużych prędkości, która prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Uznaliśmy, że terminal kolejowy i lotniczy będą więc w pobliżu – wyjaśnia Krzysztof Jaworucki, prezes stowarzyszenia Zanim Powstanie Lotnisko.

Na oficjalne potwierdzenie lokalizacji CPK trzeba jednak jeszcze poczekać. – Trwają prace doradcy technicznego, których celem jest wyznaczenie dwóch wariantów lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego na potrzeby uzyskania decyzji środowiskowej. Oba warianty będą się zawierały w maksymalnym obszarze inwestycji, który będzie załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów, zgodnie z Ustawą z 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy