Tiry niszczą Graniczną?

Brwinów

Ciężki problem na ul. Granicznej w Brwinowie. Mieszkańcy zwracają uwagę na tiry, które poruszają się drogą z nadmierną prędkością i nie stosują się do ograniczeń tonażowych. Samochody zakłócają spokój, a przy okazji niszczą nawierzchnię. Czy da się coś z tym zrobić?

Kluczową kwestią są kontrole, które pozwolą wyeliminować nieprawidłowe zachowania wśród kierowców tirów. Jednak każdy medal ma dwie strony. Trzeba pamiętać, że część pojazdów posiada zgodę na dojazd do danej posesji. – Na ul. Granicznej oraz na sąsiedniej ul. Pszczelińskiej obowiązują ograniczenia tonażowe. Nie przewidujemy ich likwidacji. Swojego czasu policja przeprowadzała akcje „TIR-tonaż”, polegające na kontrolowaniu samochodów ciężarowych na brwinowskich drogach: zarówno wojewódzkich, jak i powiatowych i gminnych. Jak pamiętam, tylko 4 proc. zatrzymywanych samochodów łamało przepisy. Postałe miały zgodę zarządców dróg lub posiadały inne udokumentowane prawo dojazdu do posesji – przedstawia Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów. 

Policja rozkłada bezradnie ręce. W sprawie łamania przepisów na Granicznej funkcjonariusze nie otrzymali żadnych zgłoszeń. – Generalnie tiry nie poruszają się ul. Graniczną w Brwinowie. Sporadycznie mogą zdarzać się takie przypadki, jednak nie mamy zgłoszeń w tej sprawie. Jeżeli taki problem występuje, mieszkańcy mogą zgłosić go za pomocą aplikacji Moja Komenda. Można skorzystać także z mapy zagrożeń i zamieścić na niej powtarzające się zdarzenia, które zweryfikujemy – mówi nam st. asp. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. 

Ruch tirów to jedno, a kolejną kwestią jest nie najlepszy stan ul. Granicznej. Swego czasu mówiło się o modernizacji drogi. Czy temat jest nadal aktualny? – Opracowaliśmy projekt przebudowy ul. Granicznej, ale może on być zrealizowany dopiero w przyszłym roku. Dodam, że gmina Brwinów otrzymała dofinansowanie UE na budowę w 2018 r. ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Granicznej – tłumaczy Kosiński. – Gmina Brwinów opracowała dokumentację projektową przebudowy ul. Granicznej, uwzględniając m.in. skrzyżowania wyniesione, remont chodnika po zachodniej stronie oraz budowę ścieżki rowerowej po wschodniej stronie. Ponadto, w 2012 r. wybudowaliśmy rondo na skrzyżowaniu ul. Granicznej z ul. Pruszkowską, gdzie wcześniej dochodziło często do wielu kolizji: po kilka każdego roku. Wykupiliśmy również grunty od właścicieli prywatnych pod poszerzenie pasa drogowego ul. Granicznej na odc. od ul. Rodzinnej do ul. Pruszkowskiej – dodaje włodarz Brwinowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.