Temat osiedla w Regułach wzbudza emocje

Reguły

Było gorąco – tak można w skrócie podsumować spotkanie, które w środę (8 listopada) odbyło się w Urzędzie Gminy Michałowice. Temat związany z planowaną budową osiedla mieszkaniowego w rejonie ul. Wiejskiej zdominował zebranie.

Gmina Michałowice przygotowała spotkanie, by mieszkańcy mogli wyrazić swoją opinie na temat nowego studium, które jest przygotowywane dla obszaru Wiejska w Regułach. Chodzi o tren między Al. Jerozolimskimi, ul. Regulską, torami WKD a granicą gminy z Pruszkowem. Spotkanie miało charakter konsultacyjny, choć jeszcze nie wiążący. – Dziś konsultujemy się poza procedurą planistyczną. Chodzi o to, żebyśmy poznali swoje preferencje do tego terenu. Jesteśmy w ramach programu „Przestrzeń dla partycypacji”. Dziś jest to pokazanie stanowiska i oczekiwań w sprawie tego terenu – powiedział na spotkaniu Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.

W pierwszej części spotkania kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Urzędu Gminy Michałowice Jarosław Sobol zaprezentował mieszkańcom mapy ze studium oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które obecnie obowiązują.

Mieszkańcy szybko wywołali kilka najbardziej interesujących ich tematów. Prym wiodła dyskusja na temat planów budowy osiedla mieszkaniowego, które miałoby powstać na terenie dawnego Instytutu Unasiennia. Działki te dziś są w rękach prywatnych. – Właściciel terenu złożył wniosek o zabudowę wielorodzinną – poinformował Sobol.

Po pytaniach Jarosława Hirnego-Budki dotyczących szczegółów tej inwestycji m.in. dotyczących wysokości zabudowy, gęstości zabudowy i innych parametrów tej inwestycji szybko okazało się, że na spotkaniu jest właściciel gruntu, na którym osiedle ma powstać. – Złożyłem prośbę do urzędu o zmianę przeznaczenia terenu. Na zabudowę mieszkalną wielorodzinną. Złożyliśmy wniosek o pięć kondygnacji – Krzysztof Szubierajski, właściciel „spornego” terenu. – Gdy nabyliśmy tę nieruchomość, to nabyliśmy je na centrum logistyczne. Po rozmowach z sąsiadami, od najbliższej sąsiadki dostaliśmy informacje, że jest za budową osiedla, a nie centrum logistycznego. Nie będziemy w stanie budować na tym terenie osiedla jednorodzinnego bo ten grunt nas za drogo kosztował. Na dziś jesteśmy w 80 proc. przygotowani do budowy centrum logistycznego, jeżeli nie uda nam się tego zmienić (chodzi zmianę przeznaczenia terenu na zabudowę wielorodzinną w studium i MPZP – przyp. red.) , to będziemy składać wniosek o centrum logistyczne – dodał.

Ta deklaracja wzburzyła zebranych mieszkańców. –  To jest szantaż – krzyknęło kilka osób.  

Dlaczego plany budowy osiedla mieszkaniowego budzą tak wielkie emocje? Powodów jest kilka. Osiedle mieszkaniowe składające się z kilku bloków o pięciu kondygnacjach (cztery piętra) nie wpisuje się w okolice, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna – to jeden z argumentów mieszkańców. Kolejny to kwestia wyjazdu z tego terenu. Zakładając,że na osiedlu zamieszkałoby blisko 1000 – 1500 osób (szacunki inwestora, zakładające 3-4 osoby w rodzinie) oznacza to, że ze wspomnianego osiedla codziennie wyjeżdżałoby około 300 samochodów.

Warto podkreślić, że jeden z mieszkańców na spotkanie przyszedł z własną prezentacją ukazującą sylwetkę samego inwestora (dane z KRS) oraz zawierającą garść informacji na temat zrealizowanych przez niego inwestycji. Nie zabrakło również wyliczeń, dotyczących liczby mieszkańców. Dziś w Regułach mieszka niewiele ponad 1000 osób, gdyby osiedle powstało, to ta liczba się podwoi.

Obok tematu osiedla pojawiły się również inne aspekty dotyczące tego terenu m.in. planów budowy ul. Platanowej w  Regułach, które na dziś nie są jeszcze skonkretyzowane oraz rozwiązań komunikacyjnych związanych z budową nowej siedziby Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, które jak się okazało również są w sferze planów.

Po zakończeniu dyskusji mieszkańcy wzięli udział w pracy warsztatowej, gdzie mogli przedstawić swoje wnioski dotyczące terenu Wiejska w Regułach. Od 13 listopada będą mogli również wypełnić ankietę na temat zagospodarowanie wspomnianego obszaru gminy. Wyniki ankiety wraz z raportem ze spotkania powinniśmy poznać na początku grudnia.

Poniżej zamieszczamy film z fragmentem spotkania:

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11031

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4244

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3196

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3134

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
69

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23
Grill gazowy