TBS: od przyszłego roku ma ruszyć wykup mieszkań

Region

Stosowna ustawa umożliwiająca wykup mieszkań w TBS-ach ma wejść w życie pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Nie za złotówkę

Niestety mieszkańcy popularnych TBS-ów nie będą mogli liczyć na możliwość wykupu mieszkania za symboliczna złotówkę. W tym przypadku mieszkania będą mogły zostać wykupione po cenie zbliżonej do rynkowej. Według mieszkańców ceny powinny być dość niskie. W końcu TBS-y są budowane w standardzie ekonomicznym.

Resort infrastruktury planuje jednak obwarować warunki sprzedaży mieszkań przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego odpowiednimi przepisami. Lokale powinny być sprzedawane minimalnie za kwotę, która umożliwiłaby pokrycie kredytu zaciągniętego w BGK oraz pozostałych kosztów związanych z podziałem działki i wydzieleniem samodzielnych mieszkań. Natomiast maksymalna cena mieszkania nie będzie mogła przekroczyć jego wartości rynkowej.

Pieniądze ze sprzedaży na nowe inwestycje

Na sprzedaży mieszkań w TBS mają skorzystać nie tylko lokatorzy, ale i gminy czy deweloperzy. Zgromadzone środki będą mogły zostać przeznaczone na kolejne inwestycje związane ze zwiększaniem zasobów mieszkaniowych w gminach.

Ustawa umożliwiająca wykup mieszkania w TBS-ach ma wejść w życie do końca I kwartału 2011 roku. Obecnie trwają ustalenia między resortem infrastruktury a przedstawicielami TBS-ów. Urzędnicy chcą, aby możliwość wykupu mieli tylko ci lokatorzy, którzy wnieśli tzw. partycypację lub tacy, którzy mieszkają w blokach zbudowanych, co najmniej 10 lat temu. Przedstawiciele TBS, chcą natomiast, aby możliwość wykupu mieli wszyscy lokatorzy, ponieważ w niektórych gminach lokatorzy nie musieli wnosić kaucji. Według nich również długość okresu zamieszkania nie powinna mieć wpływu na możliwość wykupu.

Niestety to nie lokatorzy będą decydowali o wykupie mieszkania. Z propozycją wykupu będzie musiał wystąpić właściciel TBS. To właśnie on zdecyduje czy mieszkania będą na sprzedaż czy nie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.