Szybka Kolej Miejska ma już 5 lat

Region

Popularna wśród mieszkańców podwarszawskich miast i miasteczek eskaemka obchodzi właśnie pięciolecie swojego istnienia. Kolejka ta przewozi każdego dnia już 25 tys. pasażerów.

W ubiegłą niedzielę, podróżujący kolejką mogli otrzymać pamiątkowy medal, wybity specjalnie z okazji „urodzin” eskaemki. Przewoźnik przygotował ich aż 20 tys.

Początki tak popularnego dzisiaj środka transportu nie były łatwe. Pięć lat temu, gdy kolejka rozpoczynała kursowanie, jeździło nią zaledwie kilkanaście osób, chociaż na zachętę można nią było podróżować za darmo. Dwa składy, z których jeden był wypożyczony, kursowały bardzo rzadko, bo często się psuły. Pierwsza linia jeździła z Dworca Zachodniego do Falenicy.

„Wyborczy kotlet” Lecha Kaczyńskiego – jak nazwała go Hanna Gronkiewicz-Waltz, był niedopracowany i ogólnie krytykowany. Sprawą eskaemki zajęła się prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli. Podejrzenia wzbudzał przetarg na który zgłosiły się tylko nowosądeckie Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego. Śledztwo jednak wkrótce umorzono. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która kandydowała do stołecznego ratusza, wytykała ekipie PiS-u, która rządziła wtedy Warszawą, że pociągi są ładne, ale jeżdżą puste.

Gdy w ratuszu zmieniła się ekipa, Zarząd Transportu Miejskiego zaprezentował sieć połączeń kolejowych, które miały opleść Warszawę i okolicę. Przewoźnikowi zaczęło przybywać pociągów. Poza wypożyczonymi składami zakupiono też kilka nowych, a miasto podpisało z SKM wieloletnią umowę na przewóz pasażerów. Już w przyszłym roku, spółka odbierze nowoczesne pociągi, które będą obsługiwały nową linię na lotnisko Chopina.

Pociągi SKM kursują teraz na dwóch podstawowych trasach: S2 Pruszków – Sulejówek, a od września S1 Otwock – Dworzec Wschodni, która w grudniu ma być przedłużona do Dworca Zachodniego. Wiosną ZTM uruchomił też bardzo popularną linię S9 z Dworca Gdańskiego do Legionowa. Wszystkimi tymi liniami można podróżować korzystając ze wspólnego biletu ZTM.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.