Szybciej po autostradach

Region

Od 31 grudnia kierowcy będą mogli jeździć szybciej po drogach wyższej kategorii. W teorii limit prędkości wzrasta o 10 km/h, w praktyce o 20.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym podnosi limit prędkości na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych. Od 31 grudnia na autostradzie rozpędzimy się do 140 km/h, a na drogach ekspresowych o dwóch jezdniach do 120 km/h.

Jednak w praktyce limit prędkości wzrośnie nie o 10 a o 20 km/h. Na wszystkich drogach krajowych od 31 grudnia będzie można łamać ograniczenia prędkości o 10 km/h, czyli np. na autostradach będzie można jeździć nawet 150 km/h. Nowe przepisy dopuszczają przy złapaniu fotoradarem błąd kierowcy do 10 km/h. w tym wypadku mandat otrzyma kierowca, który będzie jechał 151km/h.

Po wejściu w życie nowelizacji w Polsce kierowcy po autostradach będą mogli jeździć praktycznie najszybciej w całej Unii Europejskiej. W innych Europejskich krajach limity prędkości są obniżane. We Francji limity na autostradach i drogach ekspresowych są takie same jak te jeszcze obowiązujące w Polsce, jednak gdy nawierzchnia jest mokra limit obniża się o 20 km/h. W Finlandii natomiast limit na autostradach zimą zmniejszany jest ze 120 km/h do 100 km/h.

Nawet w Niemczech gdzie teoretycznie nie ma ograniczeń prędkości, na ponad połowie autostrad ustawione znaki zmuszają kierowców do jazdy 120 km/h. Na pozostałych obowiązuje zalecana prędkość wyznaczona na 130 km/h. Kierowca, który spowoduje wypadek jadąc szybciej, może nie uzyskać pieniędzy z ubezpieczenia.

Polska jest w czołówce światowej pod względem ilości osób, które giną w wypadkach. W 2008 roku na polskich drogach zginęły 143 osoby na 1 mln mieszkańców, dla porównania w Unii Europejskiej w tym samym roku wskaźnik ten wyniósł 78 osób na 1 mln mieszkańców.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.