Szukają recepty na czyste powietrze

Raszyn

Iść na spacer i odetchnąć pełną piersią – czy to możliwe? Gdyby powietrze było czyste... Gmina Raszyn podejmuje działania edukacyjne i kontrolne. Na efekty trzeba poczekać

Niektórzy powiedzą, że czyste powietrze to „marzenie ściętej głowy”. Sezon grzewczy rozpoczęty, z kominów bucha dym. A w powietrzu czuć dziwny zapach… Gumy, plastki, ubrania – do pieców wrzucane są różne rzeczy. A czy ktoś pomyślał o zdrowiu sąsiada? – Gmina Raszyn od 2015 r. prowadzi kampanię edukacyjną związaną z zanieczyszczeniem powietrza pod hasłem: „Szanuję sąsiadów, nie spalam odpadów”. Kampania zaczęła się od rozwieszania w newralgicznych punktach gminy banerów uświadamiających szkodliwość spalania odpadów. Regularnie, w ramach tej kampanii, są też zamieszczane artykuły w prasie lokalnej oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Raszyn, informujące o rodzajach paliwa, które zgodnie z prawem można spalać, o szkodliwości ich palenia itp. – przedstawia Michał Kucharski, zastępca wójta gminy Raszyn.

Trzeba edukować mieszkańców, ale i… kontrolować. – Od samego początku Urząd Gminy Raszyn stał na stanowisku, że ponad przekaz negatywny informujący o zakazach oraz karach za spalanie odpadów niezgodnie z przepisami, należy przedkładać przekaz pozytywny, informujący mieszkańców o korzyściach z czystszego powietrza, nawołujący do działań oddolnych. Oczywiście, niezależnie od działań edukacyjnych kontynuowane są działania związane z kontrolą podejrzanych nieruchomości. Ze względu na znaczną trudność w złapaniu na tzw. gorącym uczynku osób spalających w swoich kotłowniach niedozwolone materiały gmina Raszyn zdecydowanie popiera kontrolę próbek popiołu z pieców w miejscach podejrzewanych o spalanie niedozwolonego paliwa. Takie działanie pozwoli w sposób niewzbudzający wątpliwości potwierdzić fakt spalania odpadów. Kontrole te wprowadzamy już w tym sezonie grzewczym – wyjaśnia Michał Kucharski.

Podczas ostatniej sesji radni żywo dyskutowali na temat możliwości montażu trzech sensorów powietrza przy szkołach na terenie gminy. Na decyzję trzeba jednak poczekać. – Montaż sensorów, będących w istocie pyłomierzami połączonymi ze stacją meteorologiczną mierzącą podstawowe parametry pogodowe, podłączonych na stałe do Internetu, ma odmienne przeznaczenie. Urządzenia takie pozwolą mieszkańcom bezpośrednio stwierdzić, jak znaczące jest zapylenie w jego okolicy, a jak można się domyślać, wraz z zapyleniem pojawiają się również inne zanieczyszczenia związane ze spalaniem paliw, i w miarę możliwości do tych danych, dostosowywać rodzaj swojej aktywności  na wolnym powietrzu, w celu ograniczenia wdychania niebezpiecznych substancji – tłumaczy zastępca wójta Raszyna.

Narzędziem do walki z zanieczyszczeniami powietrza ma być uchwała antysmogowa. Zgodnie z nią, od 1 lipca 2018 nie wolno będzie spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek z ich wykorzystaniem. Wszystkie instalacje będą musiały spełnić wymagania ekoprojektu. – Widoczne efekty działań gminy będą zależały nie tylko od naszych działań, ale również od efektów nowo uchwalonej tzw. uchwały antysmogowej. Można przypuszczać, że istnieje wyraźny wpływ stanu zanieczyszczenia powietrza w Warszawie na zanieczyszczenie powietrza w Raszynie. Jednakże gmina Raszyn nie przeprowadzała w tej sprawie bezpośrednich badań – zaznacza Kucharski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.