Szpital poszukuje najlepszego rozwiązania

Pruszków

Burza ugaszona. Przed pruszkowskim Szpitalem Kolejowym otwiera się nowy rozdział po połączeniu z Mazowieckim Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. Jaka będzie przyszłość placówki?

W maju los Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie Sp. z o.o. stanął pod znakiem zapytania. Wielotygodniowa batalia była niezwykle trudna i wyczerpująca. – Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie Sp. z o.o. nie został zakwalifikowany do podstawowego systemu zabezpieczenia szpitalnego czyli tzw. sieci szpitali. Z uwagi na to zarząd spółki dołożył wszelkich starań, wykorzystując wszystkie ścieżki prawne, aby doprowadzić  do uzyskania przez szpital kwalifikacji do „sieci ”. Jedną z  takich możliwości było uzyskanie wpisu poprzez decyzję ministra zdrowia. Niestety, pan Konstanty Radziwiłł nie widział potrzeby aby Szpital Kolejowy funkcjonował samodzielnie na terenie Pruszkowa – wyjaśnia nam Anna Bida z MCR Stocer, Szpital Kolejowy w Pruszkowie.

Nad szpitalem zebrały się czarne chmury, ale udało się znaleźć rozwiązanie. Jeśli nie sieć szpitali to… – Inną możliwością  było połączenie ze spółką która spełniała przesłanki wymienione w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych  ze środków publicznych. Zapewniało to gwarancję uzyskania finansowania na 4 lata. W związku z tym 1 sierpnia 2017 roku Szpital Kolejowy połączył się z Mazowieckim Centrum Rehabilitacji „Stocer” Sp. z o.o., która jest spółką przejmującą – tłumaczy Bida. – Szpital Kolejowy funkcjonować będzie w innej formie prawnej, jako jednostka organizacyjna Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji Sp. z o.o. – dodaje.

Do końca września szpital realizuje kontrakt podpisany z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jakie są plany placówki, co do dalszego funkcjonowania? – Z dniem 1 października 2017 roku w życie wchodzą nowe przepisy regulujące działanie i finansowanie Szpitali wchodzących w skład „sieci szpitali” z których wynika, iż szpital nie uzyska finansowania w zakresie oddziałów realizujących kontrakt planowy. W Szpitalu Kolejowym tylko jeden oddział realizuje taki kontrakt, jest to oddział chirurgii. Obecnie zarząd spółki poszukuje rozwiązania w zakresie możliwości wykorzystania potencjału tego oddziału. Pod uwagę brane są różne rozwiązania zarówno w zakresie wykorzystania oddziału na potrzeby wewnętrzne, jak również komercyjne. Szpital przygotowany jest również do złożenia oferty konkursowej – tłumaczy przedstawicielka placówki.

Przeczytaj również:

Szpital Kolejowy w rękach Stocera 
Szpital Kolejowy przestanie istnieć? 
Plany powiatu związane z wykupieniem Szpitala Kolejowego 
Pruszkowski szpital prosi o pomoc mieszkańców 
Jaki będzie los Szpitala Kolejowego?

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.