Szkoła zmienia się nie do poznania

Raszyn

Trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Ks. I. Poniatowskiego w Ładach. W marcu uczniowie powinni przenieść się do nowego budynku.

Stojąc na ul. Długiej nie sposób objąć wzrokiem całej inwestycji. Szkoła w Ładach „rośnie jak na drożdżach”. Ale na początku nie było kolorowo. Dopiero trzecia firma wykonała projekt rozbudowy szkoły. Później gmina czekała na nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych, co opóźniło termin ogłoszenia przetargu. Jednak w końcu się udało. Urząd otrzymał aż sześć propozycji, jednak przekraczały one założony budżet. Gmina postanowiła dołożyć brakującą kwotę.

Największa w historii inwestycja gminy Raszyn, warta ponad 26 mln zł, rozpoczęła się rok temu. Wykonawca inwestycji nie próżnuje. – Prace są na etapie kładzenia tynków oraz wykładzin w łazienkach. Ale jak to na budowach – w jednym miejscu kładzie się glazurę, a w drugim stawia się mury. Obiekt jest tak usytuowany, że niektóre elementy trzeba było wykonywać później, żeby mieć dostęp ciężkim sprzętem do elementów budowanych we wcześniejszych fazach – mówił podczas październikowej sesji Andrzej Zaręba, wójt Raszyna.
Szkoła istnieje blisko 40 lat. Nadszedł czas na wielkie zmiany. – W 1969 roku został oddany zasadniczy budynek szkoły, a skrzydło dobudowano w latach 90. Obecna inwestycja, jak podkreśla wójt, jest największą w historii gminy Raszyn. Prace są podzielone na pięć etapów. Najpierw powstanie część dydaktyczna. Zaplanowano, że na przełomie lutego i marca przeniesiemy się do nowego budynku. Z kolei w przypadku przedszkola taka możliwość istniałaby nawet teraz. Tam praktycznie wszystko jest już gotowe – podaje Wiesław Borsuk, dyrektor szkoły w Ładach.

Uczniowie z Ład patrzą i zastanawiają się, kiedy będą mogli zagościć w nowej części szkoły. Szykuje się prawdziwy kompleks oświatowy przy ul. Długiej. Oprócz nowej części budynku powstaną również: 4 oddziałowe przedszkole, hala gimnastyczna i sala widowiskowa. – Obecnie mamy 11 sal razem z pracownią komputerową. W nowej części dojdzie 17. Na tę chwilę trudno powiedzieć, ilu uczniów będzie w szkole. Obecnie mamy ich blisko 400. Liczba uczniów będzie coraz większa, bo przyjdą trzy ósme klasy i trzy zerówki. W związku z tym możemy założyć, że od przyszłego roku pojawi się ok. 130 nowych uczniów. Po raz pierwszy nie mamy oddziałów przedszkolnych, zawsze mieliśmy trzy, ze względu na warunki lokalowe – mówi nam Wiesław Borsuk.

Wielu absolwentów wraca tu wspomnieniami, a obecni uczniowie świetnia się w niej czują. – Moja szkoła w Ładach jest fajna, ponieważ są wspaniali nauczyciele, dyrekcja i wiele można się od nich nauczyć. Bardzo lubię tu przychodzić – powiedziała 9-letnia Marysia. – W szkole w Ładach jest wysoki poziom nauczania. Cieszę się, że jestem jej uczniem i poznałem wiele osób. Rozbudowa szkoły następuje bardzo szybko i codziennie to obserwujemy. Wiem, że na wiosnę mamy mieć lekcje w nowej części szkoły. Jestem ciekaw, co tam będzie. Spodziewam się wielkiego wow – to z kolei zdanie 13-letniego Mikołaja.

Wiadomo, że reforma oświaty niesie ze sobą wymagania. Przybywa uczniów, a brakuje miejsca. Przed startem roku szkolenego dyrektor placówki w Ładach miał niemały ból głowy, ale niebawem uczniowie zyskają pełen komfort. Można rzec, że marzenia się spełniają – Walczyłem o to, aby wybudować cokolwiek. Chciałem, żeby w miejscu, gdzie obecnie powstaje hala sportowa pojawiło się skrzydło, w którym znajdzie się z miejsce dla kilku klas. Nigdy mi się to nie udawało. Było mi żal, ale w końcu nastąpił przełom. Władze gminy dołożyły wszelkich starań, aby w Ładach powstała nowoczesna szkoła. Bardzo się cieszę – podkreśla dyrektor szkoły w Ładach.

Gdy uczniowie przeniosą się do nowej części szkoły, w starej części przeprowadzone zostaną prace modernizacyjne. Planowane zakończenie prac to lipiec 2018 roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.