Szkoła z tradycją i planami

Pruszków

3 grudnia odbędą się uroczyste obchody 95-lecia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. Z okazji jubileuszu zostanie wydana książka o historii placówki.

Korzeni szkoły należy szukać w… Stanach Zjednoczonych. Decyzję o powołaniu placówki podjęto w lutym 1921 roku podczas zjazdu Stowarzyszenia Mechaników Polskich w Ameryce. W grudniu powołano Szkołę Rzemieślniczo-Techniczną w Pruszkowie, którą otworzył inż. Jan Piotrowski. We wrześniu 1922 r. naukę w niej rozpoczęło 57 uczniów. Przez lata szkoła przeszła wiele przemian, m.in. stała się męskim gimnazjum mechanicznym. Również lokalizacja ulegała zmianom. Najpierw szkoła mieściła się przy ulicy Pułaskiego 6, w czasie II wojny światowej przy ul. Stalowej 3, następnie na ul. Krańcowej, którą przemianowano na ul. Gomulińskiego.

Z placówką związanych jest wielu wybitnych sportowców. W jej murach kształcili się medaliści igrzysk olimpijskich: Ryszard Katus, Ryszard Szymczak czy Tadeusz Cuch. O historii placówki i jej absolwentach traktuje książka „95 lat działalności Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie”. – Publikacja skierowana jest do wszystkich osób związanych z Pruszkowem i jego historią, absolwentów szkoły i jej przyjaciół. Z pewnością wzbogaca wiedzą o pruszkowskim szkolnictwie – mówi Bogusława Kępkowska, autorka książki.

Jubileusz to okazja do wielu wspomnień. – Mamy dyplomy sportowe z lat 1933-1934. Szkoła wywalczyła ponad 400 medali na poziomie krajowym. Ludzie z lat 40. i 50. nadal utrzymują więź z placówką. Ma ona tożsamość, którą tworzą sztandary, zwyczaje, bogata historia – przedstawia Kępkowska.

Kilka lat temu szkoła obrała kierunek sportowy i ściśle się go trzyma. – Placówka musi iść w kierunku sportu z dwóch powodów. Istnieje zapotrzebowanie na taką placówkę w powiecie pruszkowskim na poziomie ponadgimnazjalnym. Dotychczas uczniowie idący w kierunku sportu wybierali szkoły warszawskie, przez co traciły kluby lokalne, gdyż zawodnik musiał zmienić drużynę. Drugi powód to konkurencyjność. W Pruszkowie są już dwa licea. Nasza szkoła daje wybór rozwoju ścieżką sportową – tłumaczy Łukasz Borkowski, dyrektor ZSOiS w Pruszkowie.

3 grudnia spotkają się wszyscy, którym tradycja Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych jest bliska. Uroczystości rozpoczną się mszą św. w kościele przy ul. Helenowskiej 3. Następnie zaplanowano odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Piotrowskiemu i obchody na hali MOS.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.