Szkoła na Bąkach prawie gotowa

Pruszków

Budowa kompleksu oświatowego w pruszkowskiej dzielnicy Bąki małymi krokami zmierza do finału. Zakończenie prac planowane jest na luty 2018 r. Jednak na uruchomienie placówki trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Bąki to jedyna dzielnica Pruszkowa, w której nie ma placówki edukacyjnej. Dzieci z tego regionu uczęszczają do innych placówek m.in. Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 9. Część dzieci uczy się w Szkole Podstawowej nr 4 w Piastowie. Kłopot w tym, że placówki są oddalone od dzielnicy. Dzieci albo trzeba dowozić, albo same muszą maszerować około 30 minut do szkoły. 

W ostatnich latach na terenie dzielnicy przybyło nowych zabudowań, a co za tym idzie zwiększyła się liczba mieszkańców, również tych w wieku szkolnym. Szybko okazało się, że szkoła w tym rejonie musi powstać i to jak najszybciej. 

Po długich przygotowaniach w kwietniu 2016 r. na terenie przy ul. Jarzynowej wkopano pierwszą łopatę pod nowy kompleks oświatowy. Powstaje tam żłobek, przedszkole i ośmioletnia szkoła podstawowa. Termin zakończenia prac wyznaczono na luty 2018 r. 

Co dzieje się na terenie budowy na pół roku przed zakończeniem budowy? – Przedszkole na terenie kompleksu oświatowego w dzielnicy Bąki jest już praktycznie skończone. Cały obiekt wygląda bardzo ciekawie i atrakcyjnie. Prace nadal trwają. Do zagospodarowania mamy jeszcze cały teren wokół kompleksu, ale wszystko idzie zgodnie z planem – mówi nam Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. 

Skoro wszystko idzie zgodnie z planem to czy jest szansa na uruchomienie placówki po zimowych feriach? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Budynek oczywiście będzie gotowy, ale pozostają jeszcze czasochłonne procedury związane z powalaniem placówki, wyborem dyrektora oraz zatrudnieniem kadry. – Problem polega na tym że musimy mieć akt założycielski szkoły, przedszkola czy też zespołu przedszkolno-przedszkolnego. Oddzielnie musimy powołać żłobek, ponieważ podlega on pod innego ministra. Tutaj sprawa jest otwarta – tłumaczy Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. 

Z powołaniem szkoły do życia władze miasta nie chcą jednak czekać do zakończenia budowy. – Wystąpiliśmy do kuratora oświaty, by możliwie jak najszybciej powołać dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego. Sama  procedura naboru kandydatów, przeprowadzanie konkursu, spotkania z kandydatami i rozmowy trwają łącznie około dwóch miesięcy. To są kwestie proceduralne: niczego tu nie przyspieszymy – podkreśla Michał Landowski. – Po wyborze dyrektora dochodzi również nabór kadry i pracowników, a to będziemy musieli robić już według nowych wytycznych, które mają zacząć obowiązywać od przyszłego roku. Dlatego uruchomienie szkoły nie nastąpi przed 1 wrześ- nia 2018 r. – zaznacza.

Landowski: – Wcześniej być może uda się uruchomić jedynie żłobek, ale jest jeszcze zbyt wcześnie by rozmawiać o konkretnym terminie.

Pierwsi uczniowie już są
Choć kompleks oświatowy w dzielnicy Bąki jeszcze nie funkcjonuje to ma już pierwszych uczniów. I nie chodzi tu wcale o najmłodsze roczniki, które do szkoły pójdą właśnie od 1 września 2018 r. – W Szkole Podstawowej nr 9 mamy już wydzielone klasy, które zostały wytypowane do przeniesienia do nowej szkoły. Mamy również informacje ile dzieci uczęszcza do szkoły w Piastowie. Chcemy zachęcić rodziców, by przenieśli swoje dzieci do naszej szkoły – mówi nam Michał Landowski. – Szkoła na Bąkach będzie miała nieco inny styl niż placówki w okolicy. Zaprojektowaliśmy duże przestronne hole, specjalnie przygotowane sale dydaktyczne. Zależy nam na tym by szkoła nie była wielka, ale żeby miała nie- powtarzalny klimat – dodaje.

Obiekt dla wszystkich
Uzupełnieniem kompleksu będzie zaplecze sportowe na zewnątrz obiektów. Przy szkole powstaną dwa boiska sportowe z syntetyczną nawierzchnią, pojawią się również murki oporowe, schodki i rampy. Z obiektów sportowych będą mogli korzystać nie tylko uczniowie, ale i okoliczni mieszkańcy. 

Kompleks oświatowy na Bąkach ma również pełnić funkcję miejscowego ośrodka kultury. Dziś w dzielnicy nie ma nawet miejsca na zorganizowanie sąsiedzkiego pikniku, nie mówiąc już o innych wydarzeniach. Sala gimnastyczna w szkole została zaprojektowana tak, by można się było do niej dostać oddzielnym wejściem.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.