Systemy kompatybilne, ale nie od ręki

Region

Michałowicki Rower Gminny i Pruszkowski Rower Miejski miały być kompatybilne. I o ile rowery można już dziś wypożyczać i oddawać na stacjach na terenie gminy Michałowice i miasta Pruszkowa, to niekiedy może się to wiązać z karą dla użytkownika.

O tym, że wypożyczalnie rowerowe w Pruszkowie i gminie Michałowice nie są do końca kompatybilne pisaliśmy na początku lipca. Jedna z naszych czytelniczek wypożyczyła rower w Pruszkowie i oddala go do stacji przy urzędzie Gminy Michałowice. – Niestety otrzymałam wiadomość od operatora, że otrzymuję karę 7-dniowego zakazu korzystania z wypożyczalni ponieważ zostawiłam rower z Pruszkowa w Regułach. Dodam, że wcześniej robiłam odwrotnie i w Pruszkowie bez problemu zostawiałam rowery z gminy Michałowice – poinformowała nas Małgorzata. 

Okazało się, że wypożyczalnie są kompatybilne, ale nie do końca. Potrzebne jest bowiem odpowiednie porozumienie na linii Michałowice – Pruszków, by rowery z Pruszkowa mogły być zostawiane w stacjach zlokalizowanych na terenie gminy Michałowice. Żeby było to możliwe konieczne jest podpisanie przez gminę Michałowice stosownego porozumienia z operatorem, Pruszkowem i Warszawą (system ma być kompatybilny z Veturilo) oraz wprowadzenie Karty Mieszkańca. – Rada na ostatniej sesji wyraziła zgodę na odpisanie stosownych porozumień – poinformował nas Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice. 

Czy to oznacza, że rowerzyści już dziś mogą wypożyczać i oddawać rowery bez obawy o to, że operator nałoży na nich kare? Okazuje się, że nie. – Systemy nie są jeszcze w pełni kompatybilne. Musimy podpisać odpowiednie umowy. Dodatkowo zmienią się ceny wypożyczeń, na takie jak są w Warszawie czy Pruszkowie. Mieszkańcy naszej gminy, którzy będą mieli Kartę Mieszkańca, rowery wypożyczą na dotychczasowych zasadach – dodaje Grabka.

Kiedy zatem rowery będą w pełni kompatybilne? – Myślę, że do września powinniśmy już zamknąć ten temat – dodał.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.